Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Milán Mikuláš — Halaša A.: Amanda

Veselohra v 1 dejstve. (Spolu s hrou Láska zdolá všetko.) Strán 92, cena Ks 4.50.

Javisko: moderne zariadená izba.

Osoby: Miloš, Milka, jeho žena, Marko, Tinka, jeho žena, agent, Katka.

Kroje: meštianske.

Dej: Tinka príde celá nešťastná k Milke, lebo podľa peňazí zistila, že muž ju podvádza. Semeno nedôvery vtlačí aj do Milky, ktorá hneď pri príchode svojho muža kontroluje jeho klobúk. Nešťastie je tým väčšie, keď Tinka za podšívkou klobúka nájde list, ktorý sa končí: „Miluje Ťa Tvoja Amanda.“ Ihneď sa domnieva, že je to mužova milenka a ide sa s tým zdôveriť Milke, ktorá pri druhej kontrole nájde mužovi peniaze za klobúkom. V prvom momente znamená to katastrofu v dvoch manželstvách. Ale chytrý Miloš skoro príde na toto nedopatrenie. On má klobúk priateľa a priateľ má klobúk agenta, ktorý Miloša prišiel poisťovať. Vec sa vysvetlí a pohorí len Marko, ktorý do klobúka schovával peniaze na partiu karát, ktorú chodil každodenne hrávať s Milošom. Teraz ale žena sa osvedčila, že mu nebude brániť a tak mal z tohto nedorozumenia ešte osoh.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.