Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Skružný J.: Dedinský holič

Kabaretná scéna. Strán 10, cena Ks 3.—.

Javisko: obchod dedinského holiča.

Osoby: majster, učeň, hosť.

Rekvizity: rozbité zrkadlo, stará stolička, zakrvavený obrúštek, záclona, sošity románu, hracie karty, malý stolík, dve stoličky, povraz, malé decko.

Dej: Dedinský holič nemá žiadnej práce a preto s učňom hraje v karty. Stále mu ide dobrá karta a má radosť, len chvíľami sa rozčúli pre nedostatok práce a preklína istého Omastka, ktorý vraj nahovoril jeho otca, aby ho dal na holičstvo. Ak ho vraj raz dostane do rúk, tak ho zriadi k nepoznaniu. Vtom príde hosť. Majster je práve najlepšie rozohraný, preto káže hosťovi, aby si trochu sadol, ak má kde, len vraj čo dohraje partiu. Po ukončení hry pošle učňa vypožičať nožnice a britvu, hosťa priviaže ku stoličke, aby sa vraj netrepal. Pod skriňou nájde ešte kúsok mydla a začne hosťa mydliť a holiť. Hosť veľmi narieka, majster ho ale okríkne, aby nebol ani nejaká slečinka, a stále preklína len toho Omastku. Vtom hosť povie: „A odkiaľ ma oni poznajú?“ Majster, keď sa presvedčí, že toto je ten ním hľadaný a preklínaný, pritiahne ho lepšie ku stolici a chystá sa, ako ho zriadi, veď už naňho 18 rokov čaká.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.