Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Ščeglov Ivan: Pred odchodom

Veselohra v 1 dejstve. Preložila A. H. Cena Ks 3.—. (Spolu s hrou „Tragik z prinútenia“ a „O škodlivosti dohánu“.)

Javisko: elegantný salón.

Osoby: Michal Petrovič, Ľudmila Alexejevna, jeho žena, chyžná.

Rekvizity: písací stolík, diván, okrúhly stôl, papier, dvojkorunák, kniha, nôž na rozrezávanie papiera, rukavičky, sardínky, pohár s vínom, pohár s vodou, zrkadlo, pozvánka na svadbu.

Dej: Michal Petrovič chystá sa odcestovať s manželkou na svadbu Feliciáty Berďavej. Petrovič je hotový, koč pripravený, čaká sa len na Alexejevnu. Táto si v poslednom momente dá prečesať vlasy, potom si spomenie, že žena jej lekára má dnes meno, sostavuje niekoľko minút pozdravný telegram, ktorý nakoniec nepošle, potom hľadá v stolíku dvojkorunák, obviňuje slúžku z krádeže, káže mužovi hľadať v zákoníku, aký je paragraf na krádež, ale keď zlatku nájde pod ťažítkom, posiela narýchlo slúžku kúpiť rukavičky, a keď tieto má, pocíti hrozný hlad a prikazuje slúžke priniesť z obchodu sardínky. Po sardínkach má zasa smäd a musí počkať, až jej slúžka donesie víno, potom si berie rukavičky, ale jedna jej praskne. Zatiaľ kočiš odišiel a manžel sa pýta, čo teraz. Alexejevna rozhoduje objednať kočiša iného, manžel namieta, že prídu pozde na svadbu, ktorá je určená na ôsmu hodinu, Alexejevna tvrdí, že na deviatu, začnú sa hádať, Alexejevna hľadá pozvánku a tu sa zistí, že svadba bola už — včera.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.