Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Bešenovský Ľudo: Mrcha nátura

Žart v 1 dejstve, str. 33, cena Ks 4.80.

Javisko: dedinská izba.

Osoby: Lopúch, dedinský rychtár, Eva, jeho žena, Mišo, ich syn, cestujúca.

Rekvizity: dve praslice, kufor, niekoľko svätých obrazov.

Dej: Lopúchovci čakajú návštevu slečny z mesta, príbuznej miestneho notára, ktorá príde na dedinu na letný byt a u Lopúchovcov bude bývať. Lopúchová pošle tedy syna Miša na stanicu, aby tú slečnu v širáku priviedol. Mišo je „prislabý na rozum“ a na stanici prvej dáme, ktorú vidí so širákom, vytrhne kufor a uteká domov. Dáme, pravda, nezbýva nič iné, ako utekať za ním, Lopúchovci myslia, že je to slečna, ktorú čakajú a nepripustia cestujúcu ani k slovu. Je to ale omyl, lebo cestujúca prišla do obce na návštevu ku svojim rodičom. Nedorozumenie je veľmi komické a Lopúchovocov veľmi mrzí, aká to vraj bude potupa na ich rychtársky dom. Pani rychtárka má „mrcha náturu“ a za túto hanbu syna i muža poriadne s metlou zriadi.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.