Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Skružný Jozef: Zať pána Šmeterlína

Scéna. Strán 16, cena Ks 4.50.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: Šmeterlín, Šmeterlínová, jeho žena, Máňa ich dcéra, zlodej.

Rekvizity: batoh handier.

Dej: Pani Šmeterlínová s dcérou Máňou rady by dostať zasa nové šaty. Keďže ale majú veľa šiat a stále nové, nechce im otec Šmeterlín ďalšie kúpiť. Aby ale mohly viesť najnovšiu módu a aby sa páčily, zabalí Máňa všetky šaty do batoha a postaví tieto pred bránu, aby ich vraj niekto vzal. Obe robia, ako by o ničom nevedely a pri obliekaní spravia veľký krik, že skrine sú prázdne. Pán Šmeterlín uteká chytať zlodeja, zlodej ale zatiaľ príde sám a šaty nesie zpäť — vraj už nie sú moderné a nikto mu ich nechce kúpiť. Matka s dcérou sú celé nešťastné, pridávajú zlodejovi i peniaze, len aby šaty odniesol. Zlodej žiada na prídavok ešte bozk od Máne a táto jeho žiadosti vyhovuje. Vtom ale vstupuje otec Šmeterlín a žiada vysvetlenie. Matka, aby sa vyhla nepríjemnosti, prehlasuje, že pán je Mánin snúbenec. Otec sa svojho zaťa pýta na zamestnanie a príjmy, tento ale prezrádza, že je zlodej, dúfajúc, že Šmeterlín mu takto svoju dcéru nedá. Ten ale práve naopak prehlasuje, že mu dcéru veľmi vďačne dáva, lebo na jej toalety a krémy poctivý človek nestačí, ale musí na to kradnúť.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.