Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Kalmár J. ml: Revolúcia manželov

Žart v 1 dejstve. Strán 16, cena Ks 4.80.

Javisko: salón, v pravom kúte malý stolík s fotelom.

Osoby: Kulhánek, Karolína, jeho žena, Chládek, major v. v., Zázvorka, Kulhánkovi priatelia, Katka, slúžka.

Rekvizity: stolík na domino.

Dej: Kulhánek je pod papučou svojej ženy. Musí nosiť drevo, vodu, okná umývať a takpodobne sú na tom i jeho priatelia Zázvorka a Chládek. Za neprítomnosti Kulhánkovej ženy Karolíny prídu priatelia ku Kulhánkovi na partiu domina a dohovoria sa, že tomuto tyranstvu urobia koniec. Nemali ale toľko odvahy, ako sa im zdalo. Najodvážnejší bol ale predsa len Kulhánek a keď jeho žena Karolína prišla domov, energicky sa proti nej postavil a prehlásil, že hral s priateľmi domino i proti jej zákazu a slúžku že vraj nikdy robiť nebude. Karolína, aby sa presvedčila o pravdivosti jeho slov, telefonovala Chládkovi a Zázvorkovi, tí ale mali po odvahe a tvrdili, že vraj Kulhánkovi sa iste niečo prisnilo. Karolína tiež, mysliac, že jej manžel za jej neprítomnosti spal, odpustila mu jeho energické vystúpenie a pánu manželovi nepozostávalo iné ako ďalej manželku poslúchať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.