Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Čechov A. P.: Tragik z prinútenia

Žart v 1 dejstve. Preložil J. B. Cena Ks 3.—. (Spolu s hrou „O škodlivosti dohánu“ a „Pred odchodom“.)

Javisko: jednoduchá izba.

Osoby: Ivan Ivanovič Talkačov, Alexej Alexejovič Muraškin, jeho priateľ.

Rekvizity: tienidlo na lampu, kolobežka, tri škatule s dám. klobúkmi, veľký batoh šiat, košík s pivom a veľa menších balíkov, písací stôl.

Dej: K Muraškinovi príde jeho priateľ Talkačov s prosbou, aby mu požičal revolver, lebo v noci musí cez tmavú horu. Muraškin neverí a žiada priateľa, aby úprimne povedal, prečo si chce zúfať. Talkačov vypráva, aký život má v kancelárii, akým otrokom je v domácnosti a ako ho sklamalo letovisko, na ktoré sa toľko tešil. Nielen žena a dcéra, ale aj známi a známe sverujú mu všeliaké komisie, ktoré musí bez odporu vykonať a keď večer pomýšľa na odpočinok, začne žena s tenorami spievať, v noci zas hryzú ho komári, takže ráno nevyspatý ponáhľa z domu a komédia sa opakuje. Muraškin ľutuje priateľa a pýta sa, kde letuje. Keď sa dozvie, že pri Smradľavej vode, je tomu hrozne rád a prosí, aby pozdravoval Pavlovnu Finbergovú a aby jej vzal láskave jednu ručnú mašinu na šitie a klietku s kanárikom. Talkačov vykríkne ani šialený a so slovami „Krv chcem piť“ vyrazí od Muraškina.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.