Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Fredro A. — Tóth V. P.: Pán Tomáš

Veselohra v 1 dejstve. Strán 46, cena Ks 4.50.

Javisko: jednoduchá, ale úhľadná izba.

Osoby: Kukleník, Milina, Dubský, Slavnický, Derko, Gašpar, Marina, Bartoš, Bucko, Chomút, Drábek, Klap.

Rekvizity: izbenné zariadenie, čierna vlásenka, fúzy, palica, červená vlásenka, ručník, písmo podobné zmenke, rozličné listiny, železné úško.

Kroje: meštianske, sedliacke, vojenské.

Dej: Nijako sa nevyplatila Tomášovi Kukleníkovi jeho nedôvera voči žene. I v tejto sa raz čosi vzbúrilo a chcela ho potrestať. Ochotne sa jej na to ponúkol švagor Dubský, ktorý vypátral, že Tomáš chce prísť domov v prestrojení kapitána Sekáča a tak sa dozvedieť, čo jeho žena robí. Tak sa aj stalo, ale aké bolo prekvapenie, keď našiel doma na vlas sebe podobného dvojníka a žena sa robila, že ho vôbec nepozná. To isté sa stalo jeho sluhovi Gašparovi, ktorému žena vravela, že jej muž umrel. Okrem toho ešte Dubský narafičil, ze kapitána Sekáča prenasledovali veritelia, ba dokonca aj komisár, ktorý ho mal zavrieť pre podvody. Nikto Tomášovi neveril, že nie je Sekáč. Písmami to dokázať nemohol, lebo cestou mu ich kdesi ukradli. Konečne žene bolo ľúto uštvaného manžela, uznala ho za Tomáša, ktorý sa zapoveda, že už ju nikdy podozrievať nebude.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.