Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Dafčík Ján: Falošný agent

Veselohra v 1 dejstve. Strán 28, cena Ks 4.80.

Javisko: pekne zariadená obývacia izba.

Osoby: Peter Konárik, prednosta pošty, Agneša, jeho žena, Zuza, slúžka.

Rekvizity: niekoľko prsteňov, aktovka, prachovka.

Dej: Zuza, slúžka u Konárikov, narozpráva svojej panej Agneši, že jej manžel Peter ju podvádza s istou pi. Frišmankou. Počula vraj, keď jej sľúbil prsteň. Pani Agneša je veľmi prekvapená, lebo manžel vždy tvrdí, že len ju má rád. Chce sa preto presvedčiť o jeho vernosti a prestrojí sa za agenta so šperkami. Ponúka mu pekné prstene, pričom sa pán Konárik prezradí. Nechce žiaden kúpiť, vraj jeho žena je staré, nepekné ohrablo a nepotrebuje žiadne šperky. Agent ale núka nasilu, keď nie pre ženu, tedy pre priateľku, lebo iste nejakú má, keď jeho žena je nepekná a stará. Konárik sa agentovi ako mužovi so všetkým zdôverí a prsteň pre priateľku kúpi. Pani Agneša sa už nevie ďalej pretvarovať, strhne parochňu a svojmu manželovi hodne vyhreší, hroziac mu, že všetko sdelí p. Frišmanovi, aby sa s ním vyporiadal.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.