Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Ney K.: Posledná izba

Fraška v 1 dejstve, strán 36, cena Ks 3.—.

Javisko: jednoduchá izba s posteľou a otomanom.

Osoby: Jeremiáš Baranina, Vladimír Zbranský, čiašnik.

Rekvizity: 2 kufre, 3 sviečky, nočná čiapka, telegram, prášok, hracie karty.

Dej: Vladimír Zbranský je prepustený zo žalára, kde si 1 rok posedel pre vraždu, spáchanú zo žiarlivosti na Lucinde. Ubytuje sa v hostinci. Všetko je už ale obsadené a preto ho dajú prenocovať do poslednej izby, kde je ubytovaný Jeremiáš Baranina. Zbranský sa dozvedá, že jeho Lucinda je Baraninovou snúbenicou a v žiarlivosti chce i tohoto zastreliť. Rozhodne sa ale, že budú losovať, ktorý ustúpi, no Zbranský život prehráva. Užije preto morfiový prášok a čaká smrť. Vtom ale čiašnik prináša telegram pre Jeremiáša Baraninu, v ktorom mu Lucinda sdeľuje, že odchádza do Ameriky. Je celý nešťastný a prisahá, že sa nikdy neožení. Zbranský ale radosťou vyskočí, na šťastie použil neškodného prášku, a strojí sa do Ameriky za Lucindou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.