Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Žarnovický Milan: Na letovisku

Veselohra v 1 dejstve. Strán 40, cena Ks 3.30.

Javisko: sedliacka izba.

Osoby: Martin Malina, sedliacky šuhaj, Zuzka, jeho sestra, Rebrina, sedliak, Košický, profesor, Matilda, jeho žena, Jaroš a Oľga, ich deti, Bystrý a Valská, členovia divadla.

Rekvizity: kvety, kachľová pec, stôl, stoličky, obrázky, cigarety.

Kroje: sedliacke a meštianske.

Dej: Mladí herci z divadla na letovisku zabávajú sa tým, že v neprítomnosti svojich sedliackych priateľov oblečú sa do šiat a vystupujú ako deti domácich, u ktorých sami bývajú. Poriadne sa blamujú hneď na prvom prípade, keď sa miestny sedliak pýta, čo je s Kvetušou — myslí kravu, ktorú kupuje — a oni mu povedia, že odcestovala večerným rychlíkom a okrem toho, že kŕmu svážali na farárovom koči. Lepšie sa im už vodí, najmä Valskej, keď profesor Košický príde prezerať byt, nakoľko prišiel sem so svojou rodinou na letovisko. Valská sa rýchle skamaráti s jeho synom Jarošom a aj Bystrý sa skoro zamiluje do jeho dcéry Oľgy. Zatiaľ čo profesor prezerá dom, vrátia sa skutočné deti domáceho, ktoré sú prekvapené nezvyklým chovaním sa sedliaka Rebrinu a cudzími ľuďmi, z ktorých najmä Jaroš obíde zle, lebo domnievajú sa, že to stále to isté dievča, čo bozkal, dostane poriadne zaucho za svoju trúfalosť. Inak sa na vec pozerá, keď sa stretne s Valskou. Hneď sú dve zasnúbenia, nad ktorými sú rodičia veľmi prekvapení a aj Rebrinovi sa podarí kúpa Kvetuše, ktorá „mala večerným rýchlikom odcestovať“ aspoň v mysli veľkomestských komediantov, ktorí majú všelijaké nápady a vrtochy.


Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam