Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Vávra Ján: Veľké panstvo

Veselohra v 1 dejstve. Strán 31, cena Ks 2.10.

Javisko: priestranná jednoduchá izba.

Osoby: Jahoda, Konštancia z rodu Charbušických, jeho manželka, Jaroslav, Libuša, ich dietky, Kalina, drevokupec, Aleš, jeho bratanec, Javor, mlynár.

Rekvizity: dopis, telegram, peňaženka, peniaze, kefa, pasta na topánky, topánky, zmenka, obrus, príbory, kniha, ručná práca.

Dej: Jahodovi dostanú list od svojho syna Vladimíra, adv. koncipienta, že sa chce oženiť s dcérou bohatého drevokupca Kalinu. Rodičia sú radi, že sa syn bohato ožení, lebo oni už nič nemajú, len dlhy a pani Konštancia zemiansky rod, na ktorom si veľmi zakladá. Práve dostávajú telegram od drevokupca Kalinu, že ich navštívi. V pani Konštancii znovu sa ozve zemianska krv a za posledné peniaze sa rozhodne vystrojiť veľkolepú hostinu. Zemani, hostina a bez služobníctva, to predsa nejde. Pani Konštancia je celá nešťastná, no má nápad, ktorý i uskutoční. Dcéra Libuša a syn Jaroslav musia robiť služobníctvo, hoci neradi.

Drevokupec Kalina prichádza i so svojím bratancom Alešom. Predstaví ho ale len ako svojho účtovníka a pani Konštancia ho i s chladnosťou prijme. Obaja hostia sú veľmi prekvapení panstvom a služobníctvom, veď Vladimír nikdy nespomínal, že by mali i služobníctvo. Aleš sa čoskoro dozvedá, že so služobníctvom je to všetko len podvod, má rád Libušu od prvého spatrenia, no teraz, keď je dcérou Jahodovou, má ju ešte radšej. Celý podvod je prezradený, pani Konštancia ale známosti Libuše s Alešom nepraje, lebo vnučka Charbušických a účtovník, to sa predsa nehodí. Keď sa ale dozvedá, že Aleš je Kalinovým bratancom a je tiež bohatý, svoľuje. Jahoda má zo šťastného skončenia najväčšiu radosť a zapovedá sa, že už nikdy nebude hrať veľké panstvo.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.