Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Litomerický Menhard: Pacientka

Veselohra v 1 dejstve. Strán 37, cena spolu s hrou „Môj otecko“ Ks 3.60.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: dr. Karol Veselý, lekár, Júlia, jeho žena, Jaromír Podhorský, súkromník, Elena, jeho žena, Betka, komorná, tetka Hortenzia, Korienok.

Rekvizity: navštívenka, slnečník, klobúk, palica, tvrdá manžeta, 2 pištole, mokrý uterák, fľaštička, pohárik s vodou, krieda, špan. stena, kvety, košík so šitím, zvonec, písacie náčinie, papier, obálky, kufrík, plášť, dáždnik.

Dej: Elenu Podhorskú navštívi jej priateľka Júlia a sťažuje si, že jej mladý manžel ju už nemá tak rád, zanedbáva ju a azda má vraj rád niektorú inú. Júlia chce vyskúšať vernosť svojho manžela a požiada preto Elenu, aby si zahrala na pacientku a vernosť jej manžela vyskúšala. Elena nemá doma svojho manžela a ako bývalá herečka rada zahraje túto úlohu. Spraví sa preto chorou a pošle chyžnú pre dr. Veselého. Tento príde a vidiac peknú pacientku, skutočne mu nezáleží na malom flirte, zvlášť, keď sa Elena nezdráha, ba práve naopak, dáva mu veľké nádeje. Veselý je veľmi šťastný a kľačí pred Elenou, vtom ale prichádza Elenin žiarlivý manžel a celý tento obraz vidí. Veľmi sa nahnevá a ide pre pištoľ, aby „milenca“ Eleninho odstrelil. Elena je veľmi nešťastná, no Júlia nie menej. Chce sa nechať s manželom rozviesť, lebo vypočula a videla všetko, súc schovaná za španielskou stenou. Manžel vidí, že chybil, narieka a prosí za odpustenie, bo ináč si vezme život. Júlia vidiac opravdovú ľútosť, odpúšťa. Elene manžel tiež po vysvetlení odpúšťa, verí, že Veselý nie je jej milencom, lebo mali dobrého strážcu, žiarlivú Júliu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.