Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Čechov A. P. — Gregor Tajovský J.: Medveď

Veselohra v 1 dejstve. Strán 24, cena Ks 2.50.

Javisko: hostinská izba u Popovej.

Osoby: Popová, vdova, Smirnov, statkár, Luka, lokaj.

Rekvizity: fotografia, zvonok, pohár s vodou, pištole, ručník.

Kroje: meštianske.

Dej: Jedného dňa príde k vdove Elene Ivanovne Popovej (vdovička s jamôčkami na lícach) pýtať Medveď, dedinský grobian, akýsi dlh, ktorý urobil ešte jej nebohý muž za svojho života. Roztúžená vdova po mužovej smrti bola sa zahrabala do samoty, odriekaním sa života, radostí a vyhýbaním sa styku s ľuďmi chcela svojou záhadnou ruskou dušou i naďalej zostať verná svojmu mužovi, hoci on nebol najbezúhonnejší za života. I veriteľa sa chce čím skôr zbaviť, keď sa jej už proti vôli vrútil do bytu. Nasleduje temperamentná hádka, plná vervy a strhujúcej komiky medzi veriteľom a neprístupnou vdovou, ktorá sa vyostrí až na vyzvanie k súboju, no tu vidiecky medveď zasa s ruskou odhodlanosťou zahorí obdivom k jej hrdinstvu a prirodzene zblkne v ňom i láska. Ani ona neodolá a chytro zabudne na sľuby vernosti pamiatke nebohého muža a keď sluha vstupuje na scénu s ľuďmi, aby vyhodil z domu drzého dotieravca, nájde svoju paniu v objatí s chlapom, ktorého pred minútou chcela strieľať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.