Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Skružný Jozef: Neviditeľná

Veselohra v 1 dejstve. Str. 34, cena Ks 4.80.

Javisko: moderná obývacia izba.

Osoby: Emil Vacula, učiteľ hudby, Albína, jeho žena, Július Kopecký, Frony, slúžka, domovník.

Rekvizity: niekoľko fľaštičiek, živá hus, pes, poduška, prikrývka.

Dej: Július Kopecký navštívi svojho priateľa Emila Vaculu v novom byte. Privíta ho Emilova žena Albína. Prezerajú byt a obdivujú tapetové dvere do súsednej izby, ktoré niet vôbec vidieť a o ktorých nevie nikto, len Albína. Sťažuje si Kopeckému, že jej manžel ju v poslednom čase veľmi zanedbáva a myslí, že ju podvádza. Chce preto vyskúšať jeho vernosť, pričom jej má byť Kopecký nápomocný.

Emil Vacula prichádza a hneď sa svojmu priateľovi sveruje, že pracuje na istom vynáleze, ktorým sa vraj človek môže stať neviditeľným. I Kopecký hovorí, že pracuje na tom istom vynáleze a má ho už i dokončený. Je len treba tento na niekom vyskúšať. Nikto sa im nechce na túto skúšku prepožičať, no konečne Albína na prihováranie Kopeckého sa nechá spraviť neviditeľnou. Emil odrieka patričnú formulu, obsah fľaštičky Albína nepozorovane vyleje a zmizne za tapetovými dverami. Odtiaľ rozpráva. Jej manžel mysliac, že sa stala neviditeľnou, je veľmi pyšný na svoj vynález a tento úspech ihneď hlási všetkým redakciám. Jeho radosť ale netrvá dlho, lebo Albína sa rozplače, vraj chce, aby ju bolo opäť vidieť. Emil je celý nešťastný, že už svoju ženu neuvidí, lebo na kontraelixír nepamätal. Kopecký vraj tento vynašiel. Sľubuje mu ho ale dať len pod podmienkou, že sa už ďalším vynálezom nevenuje. Emil, aby zachránil svoju ženu, sľubuje a po chvíli Albína sa ozýva z postele, do ktorej si nepozorovane ľahla, je opäť „viditeľná“ a manželia sú šťastní.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.