Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Horvátová M. O.: Betkina lekcia

Fraška v 1 dejstve. Strán 24, cena Ks 2.10.

Javisko: elegantný salón.

Osoby: Ivan Jarmovič, pravotár, Oľga, jeho žena, Lučanský, otec Oľgy, jeho žena, matka Oľgina, Betka, kuchárka u Jarmovičov.

Rekvizity: ručná práca, kuchárska kniha, pekáč, zástera.

Dej: Mladá manželka Oľga klame svojho manžela, že obedy podávané varí ona sama a kuchárka Betka jej len pomáha, zakiaľ je to všetko opačne. Kuchárka vidí, že to tak dlho trvať nemôže a dá Oľge poriadnu lekciu, vraj sa to nesluší muža klamať a keby ona, stará žena, raz nevládala, musí si vziať Oľga novú kuchárku, táto ju ale môže klamať, keď pani nemá ani potuchy o varení. Oľgin manžel Ivan vypočuje Betkinu lekciu a rozhodne sa svoju ženu vyliečiť z lenivosti, lebo len preto nevarí, že sa jej nechce. Betke rozkáže, aby sa spravila chorá, potom pravda Oľge nezbýva nič iné, ako variť obed sama. Ide síce do kuchyne, je ale vo veľkých rozpakoch a nevediac si s toľkou prácou rady, pustí sa do plaču. Manželovi sa, prizná, že ho celý čas klamala, svätosväte ale sľúbi, že s učením už hneď začne a o pol roka navarí dobrý obed úplne sama. Manžel jej odpúšťa a je rád, že Betkina lekcia sa tak dobre osvedčila.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.