Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Dafčík Ján: Auto

Veselohra v 1 dejstve. Str. 41, cena Ks 4.80.

Javisko: jednoduchá izba.

Osoby: Krišpín Lápsik, obuvnícky majster, Lucia, jeho žena, Vajíčko, cestujúci s autami.

Rekvizity: dáždnik, 4 stoličky, 4 polienka, aktovka, prospekty.

Dej: Krišpín Lápsik, obuvnícky majster, príde domov veľmi natešený a ukazuje svojej žene v novinách uverejnenú zprávu, že bol zvolený senátorom. Obaja sa veľmi tešia, akí páni z nich teraz budú. Lápsik veru už ani ku kopytu nezasadne. Veď bude dostávať poldruhej stovky denne. Čo len budú s tými peniazmi robiť? Jeho kolega Konôpka iste pukne od hnevu. Lápsik — senátor mu narobí také zákony, že sa bude potiť. Pána „senátora“ Lápsika navštívi zástupca aut a ponúka auto, lebo veď senátor nemôže chodiť na koňoch alebo peši. Lápsikovci mu dávajú za pravdu a auto si objednávajú. Len nevedia, akú značku si vybrať. Hocijakú nechcú, veď by vyšli na posmech celej obce. „Ford“ sa im nepáči, i susedovie pes sa volá Fordo a na Fordovi sa predsa nepovezú. „Oerland“, — ani tá sa im nepozdáva — Viderland bol u nich v obci krčmár a toho vyhnali a Oberland, ten kupčí s teľaťami. „Ševroletka“ — so ševrom nechce mať Lápsik už nič spoločného, on je už senátorom a nie šustrom. „Škoda“, ani to nie je pre nich; škoda bude, až sa vysypú niekde do garádu. „Walter“, no, ešte to tak. Valter kupčí so šnúrkami a šuviksom.

Také čudné značky — z tých si nedajbože vybrať — niečo našského. No konečne sa rozhodli na „Prage“, lebo p. senátor bude často chodiť do Prahy, nuž a aspoň sa mu to nepopletie. Podpísali tedy smluvu. Teraz zbýva len naučiť sa kärovať. Zástupca vysvetľuje najprv teoreticky. Pani senátorová sa už cíti ako v aute a stále kričí na p. senátora, len aby ju nevysypal. Zavše so stoličky vyskočí a s parazolom, ktorý si vzala „na cestu“, uteká odháňať detiská, aby ich azda p. senátor nezašiel. Pri najlepšej jazde je p. senátorovi doručený dopis, kde mu redakcia sdeľuje, že zpráva bola v novinách uverejnená omylom a aby láskavo prepáčil. Zástupca nadáva, lebo sa pol dňa zbytočne pechoril, no a p. senátorovi nezbýva nič iného, ako sadnúť zasa ku kopytu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.