Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Veselovský J.: Mladíkom snadno a rýchle

Žart v 1 dejstve. Strán 20, cena Ks 3.60.

Javisko: jednoduchá obývacia izba.

Osoby: Mráček, úradník v. v., Mráčková, jeho žena, Terka, ich dcéra, Ľudka, ich vnučka, dr. Hudec, prav. osnovník, Saček, veľkostatkár.

Rekvizity: 5 príborov, obrus, 2 sklenice, 6 pohárov.

Dej: Starý Mráček chce silou mocou vydať svoju vnučku za svojho priateľa, 60-ročného statkára Sačka. Ľudka nechce o vydaji ani počuť, lebo má rada dr. Hudca, s ktorým sa poznala na veľtrhu v Prahe. Starý Saček práve píše, že bol v Paríži a nechal sa v salóne krásy omladiť — pomocou opičích žliaz. V najbližšej dobe ich vraj navštívi, aby sa zasnúbil s Ľudkou a iste ho vraj nepoznajú, ako mlado vyzerá. Stane sa ale malý omyl. Ten istý deň príde i dr. Hudec požiadať o ruku Ľudky. Všetci ho považujú za statkára Sačka, v domnienke, že tak omladnul a je im divné, že Ľudka s vydajom bez všetkého súhlasí. Vtom ale príde i Saček. Nie je ale taký mladý, ako si ho Mráčkovci predstavovali. Je veľmi sklamaný, keď vidí, že Ľudka sa práve zasnúbila s dr. Hudcom. Aby sa doma neblamoval, že nevestu nedoviedol, zasnúbi sa i on s Mráčkovou dcérou Terkou. Sú tedy dvoje zásnuby a účastníci pripíjajú na omladzovaciu kúru a opičie žľazy.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.