Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Šúra Ján: Pytač z panského rodu

Veselohra v 1 dejstve. Strán 14, cena Ks 5.—. (Spolu s hrou Ako to bolo?).

Javisko: sedliacka izba.

Osoby: Adam Prútik, gazda, Eva, jeho žena, Anna, dcéra, Marienka, jej sesternica, Rudolf Trhanóci de Trhanóc, zeman, Trhanec, agent poisťujúceho ústavu, Marka, slúžka u Prútikov.

Rekvizity: hodiny, stôl, stoličky, písomnosti, fajka, metla, lopatka na smeti.

Kroje: sedliacke a meštianske.

Dej: Anna, dcéra Adama Prútika, má pytača zemana Rudolfa Trhanóci de Trhanóc. Dnes má práve prísť k nim. Jej matka je už celá rozčúlená a preto niet divu, keď si svojho budúceho zaťa spletie s agentom poisťujúceho ústavu Trhancom, ktorý má sprostredkovať poistenie ich dcéry. Nakoniec sa však sídu obidvaja u nich a pán zeman Trhanóci de Trhanóc zistí, že Marienka, ich neter, je jeho vyvolenou. Keď však počuje, že dvaja žandári sú v predsieni, soberie rýchle svoj klobúk a utečie preč. Pán Trhanec príde tiež na to, že z asekurácie nič nebude a preto i on nasleduje príklad pána zemana. Rodičia síce ľutujú takej partie, ale dievčatám to nevadí a sú tej dobrej nálady, ako predtým.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.