Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Doudlebský J. L.: Zlodejská historia

Veselá historia v 1 dejstve. Strán 31, cena Ks 4.80.

Javisko: miestnosť zariadená zčasti ako sklad, zčasti ako kancelária.

Osoby: Móric Švindlštajn, obchodník, Sára, jeho žena, Šibal, obuvnícky učeň, elegantný pán, Klapka, riad. hudobnej školy, chlapec z ulice.

Rekvizity: husle v púzdre, obraz „Rodinné šťastie“.

Dej: Móric Švindlštajn sľúbi svojej žene Sáre obraz „Rodinné šťastie“ ak sa mu podarí väčší kšeft. Obuvnícky učeň Šibal nechá si tu na chvíľu husle, vraj veľmi cenné Stradivárky. Po jeho odchode prichádza elegantný pán a Móric vidiac, že by mohol urobiť „kšeft“, ponúkne mu husle. Pán chce tieto skutočne odkúpiť a dáva 150 tisíc. Keďže sa ale Móric vyhovára, že nie sú jeho, rozhodne sa pán, že si pre husle príde pozdejšie a aby ich Móric od majiteľa odkúpil za každú cenu. Švindlštajn dá Šibalovi za husle 45 tisíc a teší sa, aký má dnes krásny zárobok. Keď ho navštívi Klapka, hud. odborník a hovorí mu, že sú to celkom lacné a obyčajné husle, nechce tomu Móric veriť, ale o chvíľu skutočne vidí, že bol oklamaný, lebo od Šibala a elegantného pána dostáva dopis, kde mu prajú dobrý „kšeft“ a ošmekli ho vraj tak, ako on často svojich bližných — gojov.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.