Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Skružný Jozef: Kontoaristka pána Naftalína

Veselohra v 1 dejstve. Strán 48, cena Ks 4.80.

Javisko: kancelária.

Osoby: Naftalín, majiteľ hračk. závodu, Pavla, kontoaristka, Lacina, sluha, Chumáček, agent, Sojka, detektív, Vápencová, bankový sluha.

Rekvizity: plakáty a reklamy na hračk. tovar, hojdací kôň, telefon.

Dej: Naftalín, majiteľ hračk. závodu, má od lekára nariadenú 2-hodinovú rannú prechádzku. Ťažko je mu zo závodu odísť, lebo personál za jeho neprítomnosti nič nerobí. Zástupca Chumáček, ktorý ho práve navštívil, sa mu tak podobá, že nemožno rozoznať, ktorý je Chumáček a ktorý šéf Naftalín. Naftalín dostane nápad, ktorý hneď i uskutoční. Požiada Chumáčka, aby ho vždy za jeho neprítomnosti zastupoval, aby personál myslel, že je to on sám, Naftalín. Ani kontoaristka Pavla nepoznala zámenu šéfov, len jej bolo čudné, prečo je pán šéf odrazu k nej taký milý. Bola tomu ale rada, lebo sa jej už dávno páčil. S radosťou prijala i jeho nabídku k sňatku. Za jej neprítomnosti, keď išla na poštu, sa „šéfovia“ vymenia. Pavla je zasa nemile prekvapená chladným chovaním šéfa. Vytýka mu toto, no, on nechápe. Po jej vysvetlení je veľmi rozhorčený, ale nie je to všetko, lebo o chvíľu prichádza sluha z banky, nesúc mu potvrdenku na 30 tisíc, ktorú tam vraj pri výplate peňazí zabudnul. Naftalín vidí, že je to všetko podvod Chumáčkov. Policii sa podarí podvodníka i s peniazmi zadržať. Peniaze odovzdáva a Naftalín i s Pavlou mu jeho podvod odpúšťajú, súc už teraz ozajstnými sľúbencami.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.