Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ivana Guzyová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 60 | čitateľov |
[359]
Dôstojný pane!
Pre práce, aké sa v posledných dňoch na moju šedivú hlavu navalili, nestačil som Vám na posledný ct. list odpovedať.
Adresy tých pánov sú nasledujúce: Adolf Heyduk,[360] spisovateľ v Písku (Čechy), dr. Žigmund Winter,[361] profesor na čes. akademickém gymn. v Prahe a Fr. Bartoš,[362] prof. na penzii v Mlatcové u Zlína na Morave.
P. dr. Pastrnek píše mi odo dňa 24. apr. toto: „Dnes napsal jsem doprovození Vaší žádosti a zaslal oboje k rukám praesidenta třetí třídy č. Akademie.[363] Doufam jistotně, že žádost Vaše bude příznivě vyřizena. Avšak bylo by dobře, kdyby napr. p. Francisci[364] a ještě někdo jiný dopísali v té věci pp. Bartošovi, Winterovi a Heydukovi, aby i oni co nejhorlivěji se Vás ujali a vymohli, abyste nyni dostal náležitou podporu na dokončení obou spisů a pak aby Akademie oba spisy svým nákladem vydala. Co se týče ceny vědecké obou Vašich spisů, odvolávejte se jen na mně a na Jar. Vlčka. Já jsem to právě všechno Akademii psal. Ale čím více bude přímluvců Vašich, tím bude, jako je to všude, pro Vás lépe.“
Pán Francisci písal menovaným pánom už 1. t. m. a odporučil ma, ako vedel najlepšie. On zná dobre moje práce „Rukoveť k lit. slovenskej“ a „bošácky dial. slovník“. Zdá sa mi, že i Vy ráčite ich znať, a že zvlášte prvé dielo má pre nás veľkú dôležitosť. Nuž, prosím, ráčte ma podobne vrele odporučiť,[365] lebo ak podporu nedostanem, vtedy „Rukoveť“ nebude mi možno dokončiť, keď niet už peň. prostriedkov, aby som mohol, ako kedysi, ročne k tomu cieľu i dvesto zlatých obetovať.
O tom Holčekovi[366] dokedy mi ráčite dať termín?
S.[367] dnes konečne zase písal a prosil. Keď na mnohé moje listy neodpovedal, teda aprílové číslo nezostavil som. No nechcejúc oškodovať t. r. predplatiteľov, píšem mu, že číslo 4. a 5. bude môcť vyjsť v posledných dňoch májových naraz. Navrhujem mu, aby to v budúcom čísle Slov. listov oznámil.
Ale čo, keď okrem čl. dr. Wagnerovho[368] ani literky nemám pre toto duplované číslo! Tuším, prídem o rozum. No, čo teraz?
Viac nestačím.
Ostávam so srdečným pozdravom, dôstojnosti Vašej so všetkou úctou oddaný sluha
Ľudovít V. Rizner
[V Zem. Podhradí] 6/V. 1899
[359] Dvojlist 22,5 × 14,5 cm; neuverejnený. Na prvej strane listu pretlač „Obzor“.
[360] Adolf Heyduk (nar. 7. 6. 1835 v Rychmburku — umrel 6. 2. 1923 v Písku) — významný český básnik zo skupiny almanachu Máj
[361] Zikmund Winter (nar. 27. 12. 1846 v Prahe — umrel 12. 6. 1912 v Reichenhalle, Rakúsko) — český kultúrny historik.
Bol profesorom dejepisu. Už počas štúdií pomáhal pri prácach mestskému archivárovi prof. Emlerovi.
Písal do rozličných časopisov — Světozoru, Zlaté Prahy, Lumíru, Zvonu, Hlasu národa, Osvěty, Časopisu českého museum. Jeho diela tvoria archívne štúdie 16. a zač. 17. stor. Písal okrem toho rozprávky aj romány. Najväčším jeho dielom je Mistr Kampanus.
[362] František Bartoš (nar. 16. 3. 1837 v Mlatcove pri Zlíne — umrel 11. 6. 1906 v Mlatcove pri Zlíne) — český filológ a folklorista, od r. 1884 bol menovaný dopisujúcim členom Kráľ. učenej spoločnosti českej v Prahe.
Mimoriadny význam majú jeho diela o moravských nárečiach Dialektologie moravská, Dialektický slovník moravský. Prácami o poverách, zvykoch, obyčajoch, povahe sa stal priekopníkom moravskej etnografie a folkloristiky (Lid a národ, Moravský list, Naše deti). S Bartošovým pedagogickým pôsobením súvisí aj spracovanie čítaniek a príručiek pre stredné školy.
[363] Adolf Heyduk J. Franciscimu 14. 7. 1899 oznámil, že prezident akadémie Hlávka súhlasí, aby akadémia vydala Riznerov spis. „Ať tedy pan autor pošle spis svůj pánu prof. Ant. Truhlářovi, sekretáři 3 třídy Akademie s žádostí, aby spis předložil Akademii.“
Na zadnej strane listu napísal J. Francisci Riznerovi (na vedomie): „Posielam Vám tento práve obdržaný list p. Heydukov, a urobte následkom neho, čo za dobré a k cieľu vedie uznáte.“ (ASNM).
[364] Ján Francisci (nar. 1. 6. 1822 v Hnúšti — umrel 7. 3. 1905 v Martine) — hlavný župan Liptovskej stolice, čestný predseda Matice slovenskej. Bol spoluzakladateľom celonárodného spolku Tatrín. V r. 1861 dostal povolenie vydávať Pešťbudínske vedomosti, ktoré viedol do 18. 9. 1863. V šesťdesiatych rokoch bol predsedom výboru pre utvorenie Matice slovenskej.
Francisci pomáhal Riznerovi. Posielal mu súpisy kníh vytlačených v KÚS-e za roky 1870 — 1874 (je vložený v II. časti Rukoväti).
[365] Odporúčanie Kmeť potvrdzuje v liste zo dňa 5. 5. 1899. Píše však skromne, že on „málo zavážil“.
[366] Kmeť v liste Riznerovi (26. 5. 1899) napísal, že po skončení práce so starožitnosťami a „bralcom Krupinským“ chytil sa do životopisu Holčekovho, že hľadá listy a odpovede s dátami týkajúcimi sa jeho života. Kmeť ďakuje Riznerovi, že mu pripomenul článok, pre ktorý bol Holček „u Františkánov v Ostrihome zatvorený“.
Kmeť upozorňuje Riznera, aby pri vypisovaní údajov o Holčekovi obrátil pozornosť aj na maliara Noëla, ktorého Holček objavil. Podobne objavil aj ďalšieho chlapca. (Pozri list A. Kmeťa Ľ. Riznerovi z 5. 5. 1899 a 26. 5. 1899 — LAMS a Riznerov list Kmeťovi zo 6. 5. 1899 — ASNM.)
[367] Roz. Karol Salva.
[368] Ján Wagner (nar. 3. 7. 1864 v Slovenskom Pravne — umrel 18. 10. 1930 v Bratislave) — po prevrate hlavný riaditeľ Slovenskej poisťovne v Bratislave. Významný národný, publicistický a literárny pracovník, s ktorým Rizner spolupracoval. Bol aj redaktorom Sveta, ktorý prinášal poučné články zo všetkých odborov vedy.
Wagner prispieval aj do Obzoru, do rubriky Život a príroda. (Porov.: Ľ. V. Rizner, Denník; zápis z 9. 2. 1896, s. 278; a zápis z 29. 7. 1890, s. 174.)
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam