Zlatý fond > Diela > Listy Andrejovi Kmeťovi


E-mail (povinné):

Ľudovít V. Rizner:
Listy Andrejovi Kmeťovi

Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ivana Guzyová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 60 čitateľov


 

54

[597]

Dôstojný pane!

Ráčte prijať moje najsrdečnejšie blahoželanie ku svojim milým meninám. Otec nebeský zdržuj Vás ešte dlhý rad rokov pri najlepšom zdraví a spokojnosti, žeby ste svojmu národu, ktorému ráčili ste zasvätiť celý svoj život, ešte mnoho služieb preukázať mohli. Bože, vyslyš všetky prosby, ktoré dnes k Tebe národ vysiela za svojho prvého z prvých mužov svojich![598]

Čo sa môjho zdravia týka, nenie najlepšie; temer každý druhý deň bolieva ma hlava a od zubov mám len chvíľami pokoj. Pripisujem to najviac tomu škaredému počasiu, jaké mali sme celý november. Pri 90 deťoch v škole veru nemôže tam byť „lucht“.[599] V cirkvi, vyše 2000 duší čítajúcej, býva aj iných povinností veľa. Cítim, že veľmi ustávam. Ukonanému a vyše spomenutými neduhami trápenému ani cez večierky nedá sa pracovať. „November — nem ember“,[600] čítal som kedysi v ktorejsi básni Sládkovičovej.[601] Myslím, že keď zamrzne, i ja sa lepšie cítiť budem. Bárs by som sa nesklamal!

Nedávno písal mi p. Kl. Čermák,[602] že v lete dôjde k nám, aby mohol dať poprekopávať naše náleziská starožitností. Čo sa vraj pri tej príležitosti nájde, odovzdá nášmu múzeumu. Napísal jakúsi knihu o Slovensku, v ktorej prichádzajú vraj i rozhovory slovenské. Majú mi dochádzať z pražskej tlačiarne hárky, aby som pri texte slovenskom korektúru previedol.[603] Uvidíme, čo to bude! V novšom čase sa o Slovensku mnoho hlúpostí popísalo; myslím, že Čermák podá niečo správneho.[604]

Ráčili ste čítať, čo ponachádzal staviteľ Petrikovich[605] v Radvani na ktoromsi „hrádku“?[606] Zdá sa mi, že tento pán je vlastným bratom nášho p. dra Petrikovicha,[607] a tak z týchže nálezov dostane sa snáď i nášmu múzeumu niečo.“ Bože môj! Čo je miest nepreskúmaných! Čo by sa toho dalo nájsť pri väčšej zaujatosti! Ale u nás predsa len málo zmyslu pre takéto veci; ba ešte mnohí zadubení i na toho pozerajú divným okom, kto sa o takéto veci interesuje. Mnohí bez hmotného zisku palcom nepohnú a smejú sa, že nachodia sa ľudia, ktorí na kadejaké „takéto pletky“ ešte svoje groše vynakladajú. Tým je pohár piva milší, než Vám Váš mamut, „hŕba daremných kostí, ktoré v muzeume iba zavadzajú.“[608]

Ba, ozaj, čo je s mamutom? Očul som, že robia na Vás zo všetkých strán nátlak, aby ste ho pešťanskému múzeumu prepustili.[609] Snáď ešte vykutajú dajaký paragraf, dľa ktorého sa to bude museť stať. Žere to tých pánov, že vidiečne múzeum, a to ešte slovenské, má takýto cenný predmet a oni že ho nemajú. Mali nebrať vec povrchne, ľahostajne, keď jim bol nález oznámený. Videť, že ani tam nemajú Kmeťov! Milšie jim bolo sedeť v kasíne,[610] než mrznúť v Beši. Teraz teda nech dajú pokoj!

Vnučky[611] sú nám zdravé a „prospievajú múdrosťou a milosťou u Boha i u ľudí.“[612] Už by sme nevedeli ani bez nich byť; veľmi by nám chybovali.

Ráčte prijať srdečný pozdrav nielen odo mňa, ale i od mojej polovičky, s ktorou si Vás častejšie spomínavame.

Zostávam dôstojnosti Vašej s najhlbšou úctou oddaný sluha

Ľud. V. Rizner

v Zem. Podhradí dňa 29. nov. 1903



[597] Dvojlist 22,5 × 14,5 cm; neuverejnený.

[598] Kmeť v odpovedi za gratuláciu 2. 12. 1903 skromne napísal, že aj keď nie je takým pracovníkom ako Rizner, jednako za túto, hoci nezaslúženú pochvalu a blahoželania srdečne ďakuje.

[599] Podľa miestneho nárečia používané nemecké slovo „luft“ — povetrie.

[600] Slovná hra — november — nečlovek.

[601] Andrej Sládkovič (vl. menom Andrej Braxatoris) (nar. 30. 3. 1820 v Krupine — umrel 20. 4. 1872 v Radvani) — štúrovský básnik, v r. 1844 — 45 napísal vynikajúcu básnickú skladbu Marína, r. 1847 Detvan

[602] S Klimentom Čermákom Rizner udržiaval čulé styky. Čermák bol učiteľom v Čáslavi. Za 20 rokov pochodil skoro celú Európu a nakoniec sa zoznámil so Slovenskom, ktorého ľud si obľúbil.

[603] Z Čermákovho listu Riznerovi z 24. 5. 1903 sa dozvedáme, že ide o knihu Ze slovenských hor a chat. V liste Čermák prosil Riznera, aby mu na stránkové korektúry napísal, ako by mali vyzerať slovenské rozhovory, a vôbec, čo je nesprávne, keby mu opravil. Spis venoval MSS.

[604] Kmeť v odpovedi z 2. 12. 1903 Riznerovi napísal, že mu odporúča urobiť nielen korektúru sadzby, ale i textu, lebo „veru aj ten [roz. Čermák, pozn. V. S.] potára!“ Kmeť ďalej uvádza príklady, ako on sám korigoval niektoré jeho nesprávnosti. Kmeť píše: „Je u Čechov veliká revnivosť, ale malá precíznosť. A u nás Slovákov zas ani precíznosti ani revnivosti!“

[605] Samuel Petrikovich (nar. 10. 1. 1858 v Radvani — umrel 1. 3. 1919 v Radvani) — staviteľ, brat Jána Petrikovicha

[606] Z listu A. Kmeťa J. Petrikovichovi z 23. 11. 1903 (ASNM) sa dozvedáme, že ide o keltské starožitnosti nájdené na „Hrádku“ na Malachove pri Radvani.

[607] Ján Petrikovich (nar. 14. 3. 1846 v Radvani — umrel 22. 5. 1914 v Martine) — lekár

[608] Porovnaj Kmeťov list Riznerovi z 2. 12. 1903 (ASNM).

[609] A. Kmeť v liste Riznerovi z 24. 8. 1903 spomína, koľko mal biedy okolo mamuta, kým ho vykopal, doviezol, rekonštruoval. Spomína, že najnovšie prejavili záujem o mamuta aj turčiansky a hontiansky župan, ale že on záporne odpovedal ústne i písomne. „Mali si ho brať vtedy! Mali vtedy spoznať jeho veľkú cenu vedeckú, kým ležal v zemi, nie teraz, keď som ho ja viac životom svojim, než grošom vykúpil.“

V liste z 2. 12. 1903 Kmeť Riznerovi píše, že ešte aj biskup Baltizár robil naňho nátlak, no nakoniec, že mu Kmeť tak odsekol, „že mne dal za pravdu“.

[610] Turčianske kasíno bolo v Národnom dome v Martine. Kasína boli spoločenské kluby, besedy, ktoré spolčovali ľudí na základe spoločenského rozvrstvenia; v čase Rakúsko-Uhorska sa diferencovali aj národnostne. Turčianske kasíno v Martine bolo zhromaždenie slovenských národovcov, ktorého členovia sa stretávali v Dome (tzv. plechárni).

[611] Deti Riznerovej dcéry Eleny, vyd. za farárom Kuchtom v Prenčove.

[612] Citát z biblie vzťahujúci sa na Ježišovo detstvo v Nazarete.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.