Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ivana Guzyová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 60 | čitateľov |
[631]
Dôstojný pane!
Jednoduchými, nevyberanými, zato ale úprimnými slovami ponáhľam [sa] prejaviť Vám svoje najsrdečnejšie želanie ku Vašim ct. meninám. Prajem Vám, aby ste boli stále zdravý a spokojný, a aby všetky Vaše práce žehnal Boh nebeský. Žite nám blažene mnohé ešte roky!!
Z Nár. novín Vám známo, čo poslal som našej Muzeálnej spoločnosti. Boli to dve bedny 360 kgr. ťažké.[632] Chcel som, aby názvy časopisov boli bývali uverejnené, žeby tieže ročníky aj iní neposlali. Bolo by to zaujalo niečo vyše pol stĺpca N. novín — no p. Sokolík neuznal to za potrebné. A ja predsa na tom stojím, že by sa to malo uverejňovať.[633] Veď tých 270 a či koľko ročníkov, bolo len z asi 40 rozličných časopisov, keď z niektorých časopisov poslal som od 15 — 30 ročníkov. Na pr. z brnenského Obzoru[634] poslal som všetky ročníky. Z Bobulových Slov. novín, ktoré som tak biedne stĺkal, dostala Muzeálna spoločnosť 4 úplné ročníky a 2 neúplné. Len jeden ročník bude celý chybovať a z tých neúplných jednotlivé čísla. Tu by mal p. Sokolík prezreť, čo chybuje a tieže čísla pre knižnicu v N. N. pýtať.
I jedno unicum dostala naša knižnica: 13 ročníkov „Sosti“.[635] Som presvedčený, že všetky ročníky nikde nebudú pohromade.
Poslal som i bachanty Belove,[636] dar od Vašej dôstojnosti. Zdá sa mi, že budem mať tohoto vzácneho diela už všetky štyri zväzky v našej knižnici. I cenné dielo Némethyho Series parochorum et parochiarum je už na svojom mieste. Dôstojnosti Vašej ďakujem úctive za jeho požičanie. Čerpal som z neho veľmi mnoho.
Ešte asi 100 ročníkov rozličných časopisov odošlem niekedy; iné, o ktorých viem, že ich už v našej knižnici máme, pôjdu do Prahy.
Na Rukoväti pracujem od 1. júna veľmi pilne.[637] Dosiaľ napísal som 1550 4° lístkov. Práve končím literu „G“, a do jari rád by som bol hotový ešte i s literami -K- a -L-. Pri litere -K- zabavím sa asi 10-12 týždňov, keď teraz len po večierky od 5 hod. do 12 v noci môžem pracovať. Do 1. sept. b. r. bude celé dielo zostavené. Vtedy rád by som ho zaniesol ukázať do P. Ale že vidím ešte mnohé medzery, budem hľadeť v júni asi na 10 — 14 dní do Viedne. Mienim ešte požiadať Č. A. o podporu na tieto výlety: viedenský a pražský. Jestli zadám žiadosť o podporu, pripojím k nej na ukážku asi 500 lístkov. Celé dielo bude obsahovať vyše 4000 l. Tlačiť sa dielo nebude môcť prv, až bude celé hotové, lebo vždy treba niečo opravovať a doplňovať. Pri prvých literách veľmi často upravujem čitateľa na ďalšie litery, a pri týchto, zase na prvé. Mnohé veci, kvôli snadnejšiemu rozhľadu, musia byť čiastočne opakované. Tomu nedá sa vyhnúť. Napr. niekto bude znať po mene nem. brožúru: Apologie des ungarischen Slavismus von S. H. Potiaľto bude uvedená pri litere A na patričnom mieste, a tam upravím ho na Samuela Hojča,[638] pri ktorom uvedená je úplne bibliograficky. Pri Matzenauerovi, jako prekladateľovi bude uvedená rozprávka: Dobrosrdečný a bez srdca.[639] Že je však jej pôvodcom Hoffmann, upravujem čitateľa ku Hoffmannovi,[640] kde je správne bibl. uvedená. Ba i pri litere D bude takto uvedená: Dobrosrdečný a bez srdca. Rozprávka pre mojich mladých priateľov. Viz Hoffmann. Pri litere E na patričnom mieste bude: Epigenes slovenicus.[641] V. Hodža[642] M. M. atď. atď. Myslím, že keď bude dielo na takýto spôsob zostavené, obľahčené bude hľadanie; ináč mnohé veci, menej oboznámený s literatúrou, ťažko by našiel.
Moja myšlienka zostaviť dôkladné Repertorium 25 ročn., Kazatene[643] snáď dôjde uskutočnenia. Zdelil som ju nedávno p. kap. Budaymu. On podvolil sa — keď mu vraj budem nápomocným — to zostaviť a dôst. p. Osvald ochotne prijal p. B. nabídnutie. Teraz už musí pracovať. Ja mám všetky ročníky Kaz., teda práca pôjde odruky. Už sme sa aj poradili, jako to bude zostavovať. Som presvedčený, že velebné kňazstvo takéhoto Ukazovateľa s radosťou uvíta.
Ľudmila Podjavorinská zdelila mi, jako dobre cítila sa na Prenčove. Vašu všestrannú činnosť nevie prenachváliť. K Vám mali by sme sa vraj všetci chodiť učiť, jako treba pracovať. U nás len mnoho daromného mlátenia slamy, užitočnej práce málo, lebo nič. Dôstojnosť Vašu nám kedysi nik nenahradí.
Zostávam s najsrdečnejším pozdravom a hlbokou úctou, dôstojnosti Vašej oddaný
Ľud. V. Rizner
[V Zem. Podhradí] 29/XI. 1904
[631] Dvojlist 22,5 × 14,5 cm; neuverejnený.
[632] Rizner poslal pre Knižnicu Muzeálnej slovenskej spoločnosti v Martine 641 rozličných kníh a drobných tlačí, 155 kalendárov a 270 ročníkov rozmanitých časopisov. Za tento dar poďakoval listovne (3. 12. 1904) Kmeť v mene svojom a v mene Muzeálnej slovenskej spoločnosti.
[633] Ani Kmeť nesúhlasil so spôsobom uverejňovania darov v Národných novinách. Píše, že je to viac „než šlendriánske, urážajúce a odpuďujúce. Tým je všetko jedno, či unica knižníc, či šalabachtre, ktoré na kilá po 4. krajc. predávajú; či grešle, či vzácne mince kus po 20 — 30 korún; či ryby z Hrona, či z Níla atď. Oni to len tak priehrštím vysypú do verejnosti a úbohý darca hľaď skormútený na to smetisko, a úbohé publikum hútaj si, že nepotrebné veci znášame ako do nejakej komory na rárožinu. A keby už aspoň v spolkovom časopise slušnejším spôsobom boly dary kvitované! To by dočasne a predbežne nahrádzalo aj katalóg muzeálny, ktorého sa pri terajších okolnosťach vnútorných i zovnútorných i tak nikdy nedožijeme. Čo my máme už zriedkavostí a vzácností, ale kto si ich všimne! A my si ich ešte zľahčujeme a tupíme, ako mi zdelila slečinka Ľudmila…“ Záverom Kmeť píše, že Správe a „Martincom“ sa už vôbec neopováži písať.
[634] Obzor. List pro poučení a zábavu. Vychádzal od r. 1878 do r. 1879 ako príloha Hlasu; od roč. 1. 1880 — 12. 1910 samostatne dvakrát do mesiaca (porov.: Milada Wurmová, c. d., s. 55).
[635] Svornosť. Časopis pre politiku, školstvo a hospodárstvo. Vychádzal od r. 1873 — 1885 v B. Bystrici a od č. 12, r. 11. (4. 3. 1883) v Trenčíne. (Porov.: Viliam Sokolík, c. d., s. 110.)
[636] Kmeť v liste zo dňa 3. 12. 1904 píše Riznerovi, že vyjednáva, aby vymenil 2 chýbajúce „folianty“ od Šemberyho.
[637] Kmeť sa v liste zo dňa 3. 12. 1904 potešil správe o stave prác na Rukoväti — „epochálneho a snáď v žiadnej dosiaľ literatúre nejestvujúceho diela, ktoré iným národom a literatúram môže slúžiť za vzor; ako aj jeho pôvodca…“
[638] Samuel Hojč (nar. 16. 11. 1806 v Brezne — umrel 24. 7. 1868 na pustatine Vatya, Peštianska stolica) — ev. a. v. farár na Hornej Mičinej. Vydal niekoľko brožúr, v ktorých bojoval za práva slovenského národa.
[639] Dobrosrdečný a bez srdca. Rozprávka pre mojich mladých priateľov. Voľne poslovenčil M. Beňovský. Trnava. Tlačou a nákladom A. Horovitza (1883).
[640] Franz Hoffmann (nar. 21. 2. 1814 v Bernburgu — umrel 11. 7. 1882 v Drážďanoch) — nemecký spisovateľ pre mládež
[641] Epigenes slovenicus. Liber primus. Tentamen orthographiae slovenicae studio. Dielo dal tlačiť v Levoči r. 1847 tlačiar Ján Werthmüller.
[642] Michal Miloslav Hodža (nar. 22. 9. 1811 v Rakši — umrel 26. 3. 1870 v Tešíne) — ev. a. v. farár v Liptovskom Mikuláši, národný buditeľ, filológ, pedagóg a sociológ
[643] Kazateľňa. Časopis pre katolícke duchovné rečníctvo. Vychádzal od r. 1880 — 1907. Rizner ochotne pomohol Osvaldovi aj pri redigovaní Kazateľne. A nielen to, prispel mu aj životopismi katolíckych slovenských spisovateľov.
Ku Kazateľni Osvald vydal známu prílohu K dejinám katolíckej kazateľskej literatúry slovenskej, ktorá bola dobrým prameňom pre Riznerovu bibliografickú prácu. (Pozri aj list A. Kmeťa Ľ. Riznerovi z 3. 12. 1904.)
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam