Dielo digitalizoval(i) Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Michal Belička, Mária Kunecová, Ivana Guzyová, Daniel Winter, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 60 | čitateľov |
[658]
Dôstojný pane!
Aby som dajako nezabudol na ct. lístok Váš odpovedať, priberám sa k tomu za horúca.
Lichotí mi, že si ma ráčite častejšie s jedným-druhým spomínať. Žižku[659] čakali rodičia na sviatky, a hľa, on zaskočil si do Hontu. Pozval ho vraj Kuchta, aby s nimi strávil radostné sviatky vianočné. Je to hodný mladík, tak že ho celá rodina rada vidí. Myslím, že neoľutoval.
S takými páskami a krížovými obálkami, jaké ráčite spomínať, stretával som sa častejšie, ale nezachránil som ani jednej.[660] Škoda! Nepomyslel som, že by sa kedy zišli.
Vianočnú prílohu N. novín som dosiaľ nečítal, nasledovne ani neviem, čo tam p. dr. Ivan Zoch[661] popísal o krupinských pamätnostiach.[662] Ani o jeho litografovanom obraze Krupiny nemám známosti. Snáď pochodí z tých časov, keď bol v Krupine pri nezdarenej audodielni.[663]
Vaše odvodzovanie „Neresnice“[664] na každý pád je trefnejšie než jeho. U nás má slovo: neres, neresenie, nerasanie, ten istý význam, čo v Tekove, totiž trenie rýb. Bohuslavičan bývajúci vedľa samého Váhu, ktorý si častejšie zarybáril, mi raz vravel: „Včas neresenia potok bošácky (ktorý pri Bohuslaviciach vteká do Váhu) kus od svojho vtoku len sa tak hemží rozličnými rybami.“ Mám toto slovo i vo svojom dialektickom slovníku, z ktorého teraz Škultéty čerpá pre jakýsi slovník. Je to rukopis viac než 1000 kvart. strán obsahujúci.
Myslel som, že slovo to prichodí i v Hodžovej Čítanke pre ev. školy.[665] Z tej príčiny som ho tam dnes hľadal, ale nenašiel; miesto neho však našiel som slovo trlenie: trenie rýb. Poprezeral som i Kottov slovník a Bartošovu Dialektologiu, ale ani tam ho niet. Možno, že u Kottu prichodí v doplňujúcich zväzkoch, ktoré vydala Č. akadémia a ktoré videl som pred rokom u Škultétyho.
Premŕvajúc sa v tých rukopisoch slovnikárskych, ktoré mám doma, našiel som vypísané z básne Nezabudovej (Bohuslav Nosák)[666] slovo: rieslo, ktoré má ten zmysel, čo riečište, koryto riečne.
V Marmarošskej stolici sú dediny H. a D. Neresnice s obyvateľstvom rusínskym čili ruským.
Zajtra, na Nový rok, hneď popoludní započneme koledovať. Na týchto „potulkách“ vždy človek niečo počuje, čo zasluhuje zaznačenia. Môj bošácky slovník po každej kolede zrástol, lebo
-----File: list0138.png---\Daniel.Winter\katarina.tinesova\michal.belicka\-
vždy zachytil som kopu pekných fráz, porekadiel atď. Teraz však už len zriedka kedy niečo takého počujem, čo by sa malo zaznačiť.
Dnes, v deň Silvestra, máme u nás ostrú sňahovú metelicu. Nebolo hodno nos vystrčiť. Len už aby prestalo; ale ešte i teraz (o 10 h. večer) veľmi zúri.
Zostávam so srdečným pozdravom a s hlbokou úctou, dôstojnosti Vašej oddaný sluha
Ľud. V. Rizner
[V Zem. Podhradí] 31/XII. 1904
[P. S.]
1/I. 1905; doplňujem: Bošáčan vraví, že ryby z Váhu vychádzajú na neras do potokov.
Metelica pri 15° zime (dľa R.) ďalej trvá.
Práve došiel list od Škultétyho, kde „modliká“ za Prehľad slov. lit. z r. 1904.[667] Tento pánko, keď som sa ho m. r. v máji, druhý raz v júli pýtal, mám-li bibl. zostavovať, nevedel odpovedať. Jeho mlčanie bral som za odpoveď zápornú, nasledovne cez celý rok nič som nevyznačoval. Teraz je to už trochu ťažká práca. Píše list dlhý, ale badám z neho — nervozitu.
[658] Dvojlist 22,5 × 14,5 cm; neuverejnený.
[659] Žiška Rizner z Mošoviec, príbuzný Ľ. V. Riznera.
[660] Rizner odpovedá na Kmeťov list z 3. 12. 1904, či nezbiera listové známky, ktoré od neho žiadal istý botanik a ponúkal za ne mimoeurópske rastliny.
[661] Ivan Branislav Zoch (nar. 24. 6. 1843 v Jasenovej — umrel 27. 12. 1921 v Modre) — profesor, znamenitý fyzik
[662] Článok o krupinských pamätnostiach do vianočnej prílohy Národných novín napísal dr. I. Zoch, na požiadanie A. Kmeťa. (Pozri list A. Kmeťa z 28. 12. 1904 Ľ. Riznerovi.)
[663] Sic!
[664] Kmeť Riznerovi 28. 12. 1904 píše, že Zochovi odpovedal na odvodenie mena zvolenskej doliny Neresnice, že totiž kedysi, kým Slatina bola riekou „z nej ryby išli na neres do plytkejšej vody potôčka, tekúceho Neresnicou“.
[665] Šlabikár a prvá Čítanka pre slov. ev. aug. v. školy. V Banskej Bystrici 1860. Tlačou Filipa Macholda.
[666] Timotej Ignác Nosák (nar. 3. 2. 1818 v Tisovci — umrel 5. 4. 1877 v Sabinove) — kaplánoval u Hodžu v Mikuláši, po revolúcii bol notárom v Revúcej. Bol významným členom Štúrovej družiny, písal verše, cestopisné črty, prekladal klasikov svetovej literatúry.
[667] Vo veci zostavenia Prehľadu slovenskej literatúry za r. 1904 bližšie sa dozvedáme z Riznerovho listu písaného J. Škultétymu 20. 2. 1905 a 15. 7. 1905, LAMS, ako aj Škultétyho Riznerovi z 31. 12. 1904, LAMS.
Bibliografiu na rok 1904 Rizner horlivo zostavoval dodatočne, ale hoci aj v Slovenských pohľadoch r. 1905 v úvode k súpisu slovenských rukopisov oznámil, že prehľad slovenskej literatúry za r. 1904 uverejní v tom istom časopise r. 1906, prehľad už nevyšiel.
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam