Zlatý fond > Diela > Listy z Uhorska


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
Listy z Uhorska

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Zuzana Šištíková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 60 čitateľov

List č. 25

„M. V.“, 1908, č. 191, 19. augusta (1. septembra) s. 3.

(Od nášho dopisovateľa)

V Kremnici umrel 20. augusta dr. Gustáv Zechenter, vynikajúci slovenský prozaik, humorista a výborný geológ. Jeho krátke dramatické útvary majú doteraz úspech na ochotníckych scénach v našom kraji. Bol to verný syn slovenského národa, žiaľ, celá jeho rodina sa pomaďarčila, lebo Zechenterova manželka bola zúrivá Maďarka — nezriedkavý smutný jav v našich slovenských rodinách. Zechenter bol v priateľskom vzťahu s vaším Vladimirom Ivanovičom Lamanským. Lamanskému, ktorý si v ľuďoch cenil svojrázne nadanie, imponoval u Zechentera jeho neodolateľný humor. Keď v r. 1893 Lamanskij naposledy navštívil Sv. Martin v Turčianskej župe, Zechenter pricestoval za ním z Kremnice a prekvapil tohto ruského vedca svojím nenapodobniteľným humorom a vynikajúcou dialektikou. Zechenter umrel vo vysokom veku — ako 85-ročný. Jeho poviedku Lipovianska maša čítajú všetci a mala už niekoľko vydaní.

Uhorsko prežíva ťažké časy. Hlavnou črtou súčasnej politiky je lož. Verte mi, život v Dánsku za vlády vraždiaceho kráľa a kráľovnej (je čosi zhnité v štáte dánskom), zobrazený v Shakespearovom Hamletovi, bol skutočný raj a prameň cnosti v porovnaní s terajšou situáciou v Uhorsku. Ukázalo sa, že takzvané uhorské velenie je lož, nezávislá štátna banka je lož, samostatné colné územie je lož, hospodárska samostatnosť je lož, podpora veľkopriemyslu je lož, volebná reforma je lož, starostlivosť o vzdelanie pomocou nových zákonov je lož, lož je aj program strany roku 1848, lživá je celá ústava, národnostná rovnoprávnosť je lož, celá maďarská kultúra je lož a nakoniec klamstvom je aj celé takzvané vlastenectvo, vernosť a oddanosť cisárovi. Klamú všetci, čo stoja na čele vlády, len s tým rozdielom, že jeden klame šikovne a premyslene ako Wekerle, tento prototyp falošného štátnického umenia (Staatskunst) založeného na klamstve, iný klame drzo, surovo, ako hovoriaci fantom — Kossuth, táto hračka v rukách prešibaného Žida Sterényiho (predtým Stern).

Pester Lloyd, najserióznejší orgán vydávaný v Uhorsku v nemčine, vyjadril nedávno svoje rozhorčenie nad hospodárením s peniazmi štátu. U nás robia politiku, spravujú a hospodária s peniazmi podľa známeho výroku Ľudovíta XV.: „Apres nous le déluge“ (po nás potopa!). Panovanie a existencia vládcov a ich trabantov v Uhorsku dlho nepotrvá, oni to cítia a podľa slovenského príslovia „uži času ako hus klasu“, žiadostivo a pažravo chniapu po všetkom okolo seba, zdierajú, bohatnú.

Nik nevie, ako dlho to ešte potrvá. Isté je jedno, že všetkým sa zle žije s výnimkou ľudí, ktorí sú pri moci. Koľko je u nás administratívnych oblastí, toľko je tyranií, zadrapujúcich sa do najmenších maličkostí. U nás ešte aj policajt — aj ten sliedi, v akom jazyku si v krčme objednávate krčah piva! Kto si ho objednáva po slovensky, ten je burič, pansláv, zradca vlasti!

Slovákov, ktorí navštívili pražskú výstavu, už začína prenasledovať súd. Na väzenie boli odsúdení doteraz dvaja slovenskí spisovatelia: redaktor prostonárodných novín Národný hlásnik Miloš Pietor a Gedeon Turzo. Prvého odsúdili za krátky článok o slovenskom jazyku, druhého za tri krátke básne o väznených vlastencoch. Ako vidíte, ani veršíky nie sú u nás poistené proti väzeniu. Oboch autorov odsúdili na 4 mesiace väzenia a spolu zaplatia 1200 korún peňažnej pokuty. A takto to ide u nás so všetkým: nulla dies sine linea.[83]

Východiska niet, skutočnú pomoc nemáme odkiaľ čakať. Aký zmysel má celý slavizmus vetero aj neo,[84] keď aj veľký slovanský národ dovolí, aby nepriateľ po zdrapoch, po nitkách trhal z jeho menších bratov poslednú košeľu? Bez účinnej pomoci zahynieme. Celé zástupy mučeníkov národa bojujú a trpia za vlasť, ale národ v nerovnom boji vyteká z krvi, chradne a hasne fyzicky aj duševne. Možno sa toto mučeníctvo stane semenom lepšej budúcnosti. Ale či prítomnosť naozaj nemá nijakej ceny, či nestojí za to pomôcť hynúcim súkmeňovcom? Hynie atóm za atómom, ale veľká sila spí! A či možno dúfať v lepšiu budúcnosť, keď je prítomnosť voči nám taká ľahostajná?

Či Slovanstvo nestratilo už dosť národov na Labe, na Pomorí, v Sliezsku? Či je to rozumné a prípustné, aby si nepriateľ robil z malých slovanských národov hrádze, míny, zákopy proti vám? Či hrdá reťaz Karpát nemá pre vás nijaký strategický význam pri nevyhnutnom konflikte dvoch svetov, ktoré sa vzájomne požierajú? Či verí niekto vo večný mier a či nakoniec toto dočasné prímerie má slúžiť na vyhubenie menších slovanských národov na Západe?

V-skij



[83] Nulla dies sine linea — ani deň bez čiarky, rozumie sa ani deň bez práce

[84] Vetero aj neo — starý aj nový (slavizmus)





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.