Zlatý fond > Diela > Listy z Uhorska


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
Listy z Uhorska

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Zuzana Šištíková, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 60 čitateľov

List č. 30

„M. V.“, 1908, č. 219, 21. septembra (4. októbra), s. 3.

(Od nášho dopisovateľa)

Budapešť, naše hlavné mesto sa stalo na krátky čas stredobodom Rakúsko-Uhorskej monarchie a možno aj ohniskom európsko-orientálnej politiky. Mnohé medzinárodné konferencie dodali mestu internacionálny vzhľad a pobyt cisára a kráľa Františka Jozefa preniesol sem z Viedne ťažisko štátu. Návšteva bulharského kniežaťa Ferdinanda[98] a jeho manželky Eleonóry dodala tejto atmosfére orientálnu príchuť ešte vystupňovanú tým, že cisár prijal toto knieža — formálne ešte sultánovho vazala — s takou poctou, aká prislúcha len suverénom. Z cisárovho prípitku na obede bolo vidieť, že aj pre neho vazalstvo kniežaťa Ferdinanda je len formalita, maličkosť, preto si toto knieža môže skutočne robiť nároky na suverenitu.

Podľa môjho presvedčenia, ktoré podporujú aj mnohé iné javy a náznaky, Rakúsko-Uhorsko sa chystá na východnú kampaň.

Ešte sa nevie, v akom rozsahu a akými cestami ju chcú uskutočniť. Je však nesporné, že pričinením cisára teraz oslavujú bulharské knieža aj maďarskí politici, noviny a rovnako aj peštianska spoločnosť.

Rakúsko-uhorská kampaň sa môže rozvinúť dvoma smermi: 1. Pripojením Bosny a Hercegoviny,[99] o čom sa tak presvedčivo písalo v úvodníku Moskovských vedomostí. Preto sa v Budíne s takým ľahkým srdcom zmierili so sultánovou suverenitou nad Bulharskom; veď Rakúsko-Uhorsko má rovnaké postavenie v Bosne a Hercegovine. Veľké ťažkosti pri prechode od okupácie k anexii, ktoré sa v tom úvodníku spomínajú, sú nesporné; ale k nim sa ešte pripája odpor miestneho obyvateľstva! Povráva sa, že bosenská mohamedánska a srbská opozícia sa chystá dokonca do Carihradu na otvorenie tureckého parlamentu. Zoberú so sebou memorandum, v ktorom prosia turecký parlament, aby sa postaral o pripojenie Bosny a Hercegoviny k Ottomanskému štátu. Týmto je podmienené zosilnenie rakúskeho vojska v Plevne, ktoré pozorovať v poslednom čase, odvolanie všetkých žien vojakov zo Sandžaku, podvod s takzvaným „veľkosrbským hnutím“, inscenovaný v Záhrebe a pod zámienkou tohto hnutia ešte stále posieľajú ľudí do väzenia; 2. časté konferencie rakúsko-uhorských ministrov, povolanie rakúsko-uhorského vyslanca v Berlíne Szécsényi Maricsa do Budína a schôdza Aehrenthala s Izvoľským v Buchlovskom paláci nášho vyslanca pri ruskom dvore grófa Bertolda poukazujú na možnosť druhej cesty, diplomatickej, pre rakúsko-uhorskú kampaň na východ. A zatiaľ vo vnútri rakúsko-uhorskej monarchie vrie ako v kotli. Uhorsko stojí pred veľkou volebnou reformou; chorvátska otázka je otvorená rana; pravoslávni Srbi sú hlboko urazení násilným oktrojovaním maďaróna Lukiana Bogdanoviča za karlovického patriarchu; obrovský štátny rozpočet dosahujúci pol druha miliárd doľahol na krajinu ako upír vyciciavajúci krv; nemaďarské národnosti sú hlboko urazené, nespokojné, priam zúfalé; vo vládnúcej koalícii uvedomenie si vlastnej slabosti už nezmierňujú ani sľuby, ani frázy v dôsledku nevyhnutnej finančnej katastrofy. Len si predstavte: na rok 1909 bude treba zvýšiť rozpočet o 82 mil. jedine na tie výdavky, ktoré si vyžadujú nové zákony väčšinou efemérne, slúžiace výlučne maďarskému šovinizmu, ktoré prebehli v sneme s rýchlosťou elektriny, bez toho, aby sa zhodnotili a skontrolovali zdravým rozumom! Nečudo, že aj v maďarských šovinistických kruhoch sa nájdu ľudia, ktorí zúfajú nad situáciou v krajine.

V Predlitavsku je trocha lepšie. Iste ste sa už dozvedeli o hrozných konfliktoch medzi Slovanmi a Nemcami v Ptuji, Maribore, v Ľubľane. Nemcov vôbec na celej čiare zachvátil furor germanicus.[100] V Kašperských horách a v iných mestách bili Čechov. Vrchol však dosiahol tento furor v Prahe na sneme českého kráľovstva. Nemci tam zosnovali takú obštrukciu, akej v dejinách európskych parlamentov ešte nebolo. Bola to obštrukcia päsťami! Vyskytli sa šarvátky a pästné boje, oblievali sa atramentom, hádzali po sebe polámanými palicami, českého poslanca Pražeka — ministrovho brata — zbili päsťami.

Vytúžený sen nášho cisára o zmierení národov, kvôli ktorému si často nevšímal ich utrpenie, teraz ustúpil do hmlistej diaľky. Prezidiálny šéf ministerstva V. Beck cestuje do Prahy, aby zmieril poslancov, uhasil požiar pohárom viedenskej vodičky. Česi sú pritom v krajne stiesnenej situácii. Roztrhaní na úbohé frakcie vidia okolo seba zjednotenú záľahu Nemcov! Humanizmus! V jeho mene oslabili svoj národ, a zatiaľ Nemci im odpovedajú päsťami! Česi teraz nemajú silného uznávaného vodcu. Duch frakcií, negácie, mravného úpadku urobil svoje. Furor germanicus im teraz možno otvoril oči.

Uhorské národnosti sa dvíhajú na protest proti falšovaniu volebnej reformy. Toto falšovanie spočíva hlavne v pluralite a takzvanej volebnej geometrii, t. j. svojvoľnom rozdelení volebných obvodov ako aj vo verejnom hlasovaní a v jeho závislosti od majetkových pomerov. O tomto hovoril už minister Andrássy 28. septembra v kuloároch snemu. Nemôže vraj predložiť návrh bez plurality, lebo len pri plurálnom hlasovaní možno uchrániť maďarskú hegemóniu a vládu gentry. Komu chcú, tomu dajú aj dva-tri hlasy. Toto obzvlášť posilní Židov, lebo skoro každý Žid má právo na 2 hlasy a mnohí aj na tri. Keďže Židia sa pomaďarčujú ešte silnejšie než gentry, nie bezdôvodne vidí v nich Andrássy hlavnú oporu proti národnostiam.

Protest národností sa mal vyjadriť vo zvolaní početných ľudových zhromaždení, na ktorých rečníci chceli oboznámiť prostý ľud s nebezpečenstvom sfalšovanej volebnej reformy. Napríklad Slováci zvolali takéto zhromaždenia v Turčianskej stolici na dvoch miestach, potom vo Vrbovom, na Myjave, v Novom Meste nad Váhom, v Senici, Žiline, v Tisovci atď. To chceli urobiť aj Rumuni. Ale vláda jednoducho zakázala akékoľvek zhromaždenia, ako sa dozvedáme z telegramov. Ale veď podľa ústavy máme predsa zhromažďovacie právo! Ani poslancom nedovolia, aby sa zodpovedali pred svojimi voličmi! U nás platí výrok: sic volo, sic iubeo, sit pro ratione voluntas![101] Socialistom povolili v Pešti 25 zhromaždení na protest proti pluralite a volebnej geometrii, ale národnostiam ani jedno!

Za to ich prenasledujú trestným súdom! 25. septembra kráľovská kúria, najvyšší súd odsúdil Ivana Pivku na 14 dní väzenia a 50 korún pokuty za to, že v Giraltovciach (Zemplínska župa) rozprával štyrom gazdom v súkromnom dome o slovenskej národnosti a o utláčaní slovenského jazyka. Nižší súd by ho bol oslobodil, lebo štyria ľudia netvoria „zhromaždenie“! Ale kúria tvrdí, že „ľudové zhromaždenie“ tvoria už traja ľudia! A keďže I. Pivko neohlásil vrchnosti toto „zhromaždenie“ štyroch členov, previnil sa verejným vyvolávaním vzbury proti maďarskej národnosti!

Indiskrétnosťou jedného úradníka ministerstva vnútra socialistické noviny Népszava[102] uverejnili hlavné zásady návrhu volebného zákona. Návrh sa skladá z týchto bodov:

1. Voliť môže každý občan, ktorý dovŕši 24 rokov.

2. Negramotní majú nepriame právo: každých 10 analfabetov volí jedného voliča. Takýmto spôsobom na 1 270 924 negramotných pripadne 127 092 hlasov.

3. Gramotní — v počte 2 618 501 mužov — majú alebo po jednom hlase (celkom 1 543 433) alebo po dvoch a troch hlasoch.

4. Dva hlasy majú:

a) tí, ktorí skončili 4 triedy strednej školy;

b) gramotní, ktorí platia 20 korún priamej dane;

c) gramotní, ktorí majú jedného sluhu (muža),

d) gramotní, ktorí slúžia 5 rokov u toho istého zamestnávateľa,

e) gramotní, ktorí dovŕšili 32 rokov, skončili vojenskú službu a majú najmenej tri deti. Takýchto voličov je 866 267 a dostanú 1 732 534 hlasov.

5. Tri hlasy majú:

a) absolventi strednej školy,

g) gramotní, ktorí platia 100 korún priamej dane. Týchto voličov je 217 771 a budú disponovať 633 373 hlasmi. Celkový počet hlasov bude 4 047 671.

Percentuálny počet hlasov podľa národností:

Maďari 61,8 % Nemci 15,2 % Slováci 10,3 % Rumuni 7,4 % Rusi 0,5 % Chorváti 1,1 % Srbi 2,4 % Ostatní 1,3 %

Z toho vidíme, že reforma je namierená proti nemajetným triedam a hlavne proti národnostiam. Posilní iba maďarskú gentry a židovstvo, ktorého každý člen bude disponovať 2 — 3 hlasmi. Pravdivosť správy novín Népszava potvrdil sám gróf Andrásy tým, že nariadil vyšetrovanie proti úradníkom, ktorí prezradili novinám toto tajomstvo. Uverejnenie tohto návrhu vyvolalo mimoriadnu senzáciu.

V-skij



[98] Návšteva bulharského kniežaťa Ferdinanda — Ferdinand Koburg (1861 — 1948) bol bulharským kniežaťom od roku 1887. Jeho návšteva bola úspešná a aj so zvolením Rakúsko-Uhorska sa vyhlásil 5. 10. 1908 za kráľa. Panoval do roku 1918. Mal veľké majetky v Uhorsku, najmä na Slovensku.

[99] Pripojením Bosny a Hercegoviny; o čom sa tak presvedčivo píše v úvodníku Moskovských vedomostí — ide o článok Podkladka bolgarskich osložnenij uverejnených v Moskovských vedomostiach č. 210 z 11. (24.) 9. 1908. Stanovisko bulharského kniežaťa Ferdinanda sa tu hodnotí ako obchodná zmluva v prospech vládcu jedného zo slovanských národov na úkor ostatných Slovanov. (L)

[100] Furor germanicus — germánska zbesilosť

[101] Sic volo, sic iubeo, sit pro ratione volutas — tak chcem, tak prikazujem, nech rozum je na osoh vôli

[102] Népszava — orgán sociálnodemokratickej strany Uhorska, založený roku 1877, ktorý sa stal denníkom roku 1905; roku 1908 mali noviny tlačový proces aj pre Černovú a redaktor István Hegedüs bol odsúdený na dva mesiace väzenia a 1000 K pokuty (Národnie noviny 39, č. 23 z 22. 2. 1908).





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.