Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 23. Predpona pa

Zvláštny úkon dostal sa pri tvorení nových substantivov predpone pa, ktorou označovaná bola istá podobnosť jednoho predmetu ku druhému čo do zovňajšku (formy) od nehož avšak čo do vnešku (essencie) úplne sa liší; na pr. pažiť a pažítka, čo vyzerá asi jako mladé žito, a je predsa len trávou; paroh, čo vyzerá ako roh, a predsa nieje rohom; pastorok, čo je síce stor (sytor, dieťa), ale nieje vlastním synom; pavlákčina (pavučina) čo vyzerá jako z nití abo vlasov hotovené a predsa nieje vláknom — a hotoviteľ toho quasi vlákna: pavĺk (pavúk); paprstča, čo vyzerá ako prst, a predsa nieje prstom lež iba paprčou čili papučou; papršok, čo vyzerá jako pršanie dažďu a prskanie vody, a predsa nieje vlahou, lež svetlom; panoha, čo vyzerá ako noha stromu, a predsa je len vetev; pablesk (slnca), čo jasá sa jako bijúci blesk hromu a predsa nieje strelou; parobok, čo vyzerá jako k práci súci mužík, ale majúc ešte len 12 — 16 rokov, prislabým je ku ťažkej práci; paholok, čo vyzerá síce jako holka (bez fúzov bez brady), vierepodobne u Slavianov teda mužský majúci asi 15 — 18 rokov, ale na genitaliach predsa nieje už holý a t. ď.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.