Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 84. Úloha besa Krta

Ako zo složeného belbožeského koreňa kri pošly názvy všetkých dobrých, v predošlých úsčepoch vypočítaných vlastností kriesenia, krásy a okrievania belboha Krieta: tak z černobožeského koreňa kry pošly pomenovania početných pochopov krivdy a skrtby, ktoré privlasťňované boly černobohu Krtu.

Tento vladár smrti, nosič zimy a tmy, vrah prírody a jej krás v povetrí, na vode i na zemi, mal svojho neunavného protivníka a príroda svojho mstiteľa, v bohovi slncového obehu, Krietovi, ktorý od času svojho narodenia sa t. j. od svojho zimnieho vratu (21. decembra) ustavične bojuje so svojim nepriateľom Krtom, až konečne i víťazí nad ním.

Na Krta, čo černobožeského vladára vo troch ríšach prírody, upomína i Srbská povesť o kráľovi Trojánovi, ktorý nemohol zniesť slnečného svetla, až raz vraj, keď nechtiac opozdil sa na svojej nočnej prechádzke, a rýchle nestačil sa skryť pred papršky vychodiaceho slnka, roztopil sa jako smola.

Úlohou Krta bolo teda skrtiť svetlo a teplo, veľatiť a k víťazstvu dopomáhať tme a zime a tak usmrcovať krásy prírody v povetrí, na zemi i na vode, a týmto skrtením krivdiť človeka.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.