Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 27. Spôsob živobytia prvých ľudí

Pri bádaní po počiatkoch týchto duchoplodov, voždy ohľad brať načim hlavne na tie okolnosti, v akých ony vznikaly, lebo tieto objasňujú rozvoj jak reči tak i bájeslovia.

Všemohúci Boh stvoril človeka k svojmu obrazu; ale nestvoril ho s tym stupňom vzdelanosti, ktorou honosí sa teraz, ani nepostavil ho na tak kultivovanú pôdu zeme, akej tešíme sa dnes. Prví ľudia — ač mali v sebe iskru božstva, ač ukrytý bol v nich zárodok možnosti postupného zdokonalovania sa: predsa stáli na veľmi nízkom stupni intellektuálnosti, ktorá behom mnohých tisícročí, len pomaly rozvíjala sa u nich v krutom a ťažkom boji o bytie; — a prví ľudia, ač v našej, vtedy zväčša močarinámi a pralesami pokrytej zemskej pôde, už vtedy boly zárodky všelikej teraz bežnej výživy: predsa neznali jich zužitkovať, a preto maly tieto vtedy nepoznané veci pre nich len asi takú cenu, ako zlaté zrnká pre kura.

Prví ľudia živili sa korienkami, muslami, zrnkami, mädom divých včiel, ovocím a t. ď. a len pozdejší jejich potomci jazkyniaci (troglodyti) mäsom rozličných, riadne malých, mimoriadne i väčších zvierat, nakoľko totiž podarilo sa jim zmocniť sa jich svojim primitivným spôsobom lovenia (kyj a kam-eň), alebo nakoľko jim pri tejto namáhavej práci niekedy aj rozličné náhody pomáhaly.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.