Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 66. Odin — Tat

Odinboh Hel mal už v tejto dobe ešte i jedno druhé meno, ktoré privlastňované mu bolo čo mohutnému stvoriteľovi a udržovateľovi sveta, čo všemohúcemu otcovi prírody a ľudí. Meno toto bolo Tat, Tato t. j. otec.

Tat pochodí od koreňa ty peň tyť (XXI: 9) = mohutneť, i mohutným robiť a mohutne robiť, teda i tvoriť.

Slovo Tat, krom Slavénov, zachovaly i dajedny iné plemená Hvalskej čeľade, a síce Ägypťani v mene boha Taot, Feničani v mene boha Taut (Tot), Germani v mene boha Teut, odtiaľ Teutoni (Deut-sche) t. j. vyznavači boha Teuta, z nehož Maďari ukovali pre nás Slovákov názov tót, lebo tým jejich vďační otcovia (istotne aspoň vďačnejší lež synovia) uctiť chceli naších predkov, ktorí jim dali hozu (živište, vlasť) a hozpu (živnosť),[35] a učlovečivše jich, nedali jim zahynuť, ako zahynuli jejich mohutní predkovia, Hunni. Nepochybne teda len z vďačnosti a velikej úcty nazývali oni našich predkov božími ľudmi čili bohami, čoho pamiatka udržala sa i vo známom jejich porekadle: tót nem ember.

O černobožestve Odina, jakožto boha slnka (Hel) a boha otca ľudí (Tat) viď úsčep 46.[35] Toto dokazuje i maďarské slovo vendégelés, doslovne preloženo: vendstvo, smyselne preloženo: pohostínstvo (hospitalita) t. j. Maďari, keď k Dunaju dotiahli, od vyznavačov velboha Vieta (Venda), teda od Vendov čili Slavénov, tak pohostinne prijatí boli, že potom menom Vendov pohostinstvo označovali, a síce tým viac, že oni sami nemali výrazu k označeniu tohto pochopu, poneváč vierepodobne takého pohostinstva, ako bolo Vendské, ani sami neznali, ani inde nikdy nezkúsili.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.