Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 28. Intellektuálnosť prvých ľudí

No akokoľvek na nízkom stupni intellektuálnosti stáli prví ľudia, predsa to nikdy nemožno povedať o nich, že boli opicami. Človek bol človekom, kadenáhle ho Boh stvoril, a opica bola, tak ako dnes, i vtedy len opicou, — telesne ovšem viac menej podobná človeku, no duševne bez iskry božstva, bez umu a rozumu, bez domyslu a reči,[13] a tak i bez zárodku možnosti bohoľubého zdokonalovania sa. Opica, keď na svet prijde, je i teraz následkom svojho prirodzeného zvieracieho pudu, oveľa zručnejšou nežli novonarodený človek; a predsa, nech ju, jej plod, a tohto mladé z pokolenia na pokolenie ktokoľvek trebas behom celých století vychováva, nikdy ani z tisíceho jej potomstva ani len aztéka neodchová, ale voždy len opicu. Spomenutia zaslúži v tomto ohľade porekadlo Slovenského ľudu, ktorý keď opitého človeka vidí, povie naň, že má opicu; t. j. podobu má ľudskú a predsa nieje človekom.[13] Hoc ono praestamus vel maxime feris, quod, colloquimur inter nos et quod exprimere dicendo sensa possumus. Cicero de or. I. 8, 32.

Der Mensch heisst nicht nur so, weil er denkt, sondern ist auch Mensch, weil er denkt, und spricht weil er denkt. T. Grimm Urspr. d. Spr. 1851 str. 19.

Bez jazyka byl by člověk na zemi této málem více než zvíře. Šafárik Slov. Národop. 1849 str. 4.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.