Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 49. Chvalinské more

Chvalinské more je najväčšie slané jazero na svete, a možno, že v tej dobe ešte i mnohoráz väčšie bolo nežli je teraz, lebo — ako Humboldt domnieva sa — terajšie stepy Krimské, Kumanské, Volhské, Jaické, spolu s velikým Tatarskom, až do Aralu, tvorily dno velikého mora, ktoré malo dva ozrutné zálivy: terajšie Čierné a Chvalinské more. Nuž ale čoby toto i nestálo, a trebars by zbehnutie morských vôd z menovaných zemí udalo sa bolo ešte pri vydmutí sa Uralských hôr: na každý prípad bolo Chvalinské more, ktoré vzdor svojho, vraj pozorovatelného umenšovania sa, ešte i teraz asi 7000 míl obsahuje, takým velejazerom, ktoré nielen že vtedy poskytovalo Hvalskej čeľadi všetky tie výhody, jíchžto účastnými boli v tejže dobe obyvatelia aj iných morských pobreží, lež predčilo ono ešte všetky ostatnie morá, jak svojim, na vtedajší čas pre rozvoj kultúry zaiste len prajným ohraničeným priestorom a svojim vôbec melkým dnom, tak i klimatickými pomermi, pod nimiž sa ono nachodí.

Z tychto momentov vyzdvihujem menovite nasledujúce:

1. Objem Chvalinského mora činí blízo 7000 Rakúských míl.

2. Prostrednia jeho hĺbka je veľmi mierná; miesty len asi 30 — 40 metrov; zriedkavejšie sú jaminy do 200 metrov. V prostriedku, pravda, je vyše 900 metrov hlboké.

3. Rozsiahlých melčín je nesmierne mnoho, tak že tam len menšie, alebo veľmi plytké lode plávať môžu.

4. Voda je slaná.

5. Chvalinské more je veľmi bohaté na ryby (zvlášte na kapry, jasetry, vyzy, lososy, pstruhy, mrene a j.), jako i na rozličné morské živočichy.

6. Rybolov je v ňom veľmi výdatný, tak že sa ním i teraz blízo štvrť milliona ľudí riadne zaprazdňuje.

7. Plavba býva na Chvalinskom mori, pre zimu, na severu len behom štýr mesiacov zastavená; na južnej jeho časti nikdy.

8. Plavbe značne prekáža stály severní vetor, ktorý ale k juhu slabne.

9. Jest v tomto mori aj mnoho ostrovov a sihotí.

10. Na západnej a južnej strane Chvalinského mora sú vysoké hory; tuto menovite tiahne sa divé rameno Albrosa, so sňažkou Dema-Vend.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.