Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 23 | čitateľov |
Znajúc teraz už koľkotoľko príbytky, odev a potravu Hvalskej čeľade, prizrime sa ešte trochu i jej nástrojom vôbec, menovite ale zbrani a náradiam.
Dajedny nástroje boly z dreva (palice, kôly, háky a j.) dajedny z kameňa.
Drevenné nástroje hotovila pre človeka príroda, ktorá tu i tu dávala jim aj zvláštné, k potrebám človeka nadmier výhodné podoby. No akékoľvek boly tieto prírodou hotovené nástroje, človek jich vtedy nevedel ináč šlechtiť a k svojim potrebám zručnejšími urobiť, nežli opaľovaním. Po drevenných nástrojoch tohto veku, samo sebou rozumie sa, nezostalo voskrz žiadnej pamiatky; jedine naša reč obsahuje dajedny narážky, z nichžto aký taký úsudok utvoriť si možno o nich. Tak na pr. palica hotovená bola prepalením dhšieho dreva na dva alebo viacej kusov a opaľovaním jeho ratolestí. Žrďka sa teda pálením polila na dve poly; keď ale hrubšie brvná abo kláty prepálené boly dĺžkou na dve poly: hotová bola polica. Po mnohých storočiach rezanie dĺžky, nazvané bolo pílením.
Pri kamenných nástrojoch naších drievnych otcov nie sme s úsudkom našim odkázaní už jedine na rečové pamiatky, lebo tieto nástroje nezničil čas a početne nachodia sa ony po celej zemi, v rozličných vrstvách pôdy. Takéto kamenné nástroje upotrebovali v tom drievnom veku všetky národy, a dľa nich menuje sa on i kamenným vekom.
„Meno kamenného veku je veľmi charakteristické, — hovorí Dánsky kráľ Fridrik VII;[19] — lebo kameň bol pre ľudí tohoto veku tým, čím pozdejšie staly sa nám kovy. Ako terajší vek, s celou úsilou vynálezčivosti, snaží sa po upotrebovaní kovov, a skutočne i upotrebuje jich, ku cieľom dosiaľ neznámym; tak i ľudia kamennej doby, všetkými svojimi telesnými aj duševními silami len ta čelili, aby stať sa mohli pánmi ríše kamov a skál, a aby aj z tych najmenších kamienkov hotoviť mohli najnežnejšie nástroje. Kameň jim bol všetkým, jeho upotrebenie bolo jim cieľom života; veliké ťažkosti, nedokonalosť nástrojov a vznešený cieľ: vzbudzovaly a udržovaly jejich spôsobnosť skúmania, pak ducha rozumnej vynálezčivosti a neúnavnú vytrvalosť, akú často obdivujeme i pri nevzdelaných národoch.“ A vedomec Worsael, povedal,[20] že kamenné nástroje sú veľazanímavé nielen ako pamätníky najdrjievnejších ľudí, ale i jako ľudského umstva prvotiny, ktoré dejopis vykázať môže.
– básnik, beletrista, publicista, politik, vedúca kultúrna a politická osobnosť memorandového matičného obdobia. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam