Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 44. Pozdejšie pamiatky jednobožestva

Ostatne o úcte jednoho najvyššieho boha jesú ešte i mnohé pozdejšie svedoctvá; tak na pr. Prokopius Caesareánsky (asi r. 552) píše o Slavénoch a Antoch vo svojom diele „de bello Goth“[15] toto: „Theon men gar hena, ton tés astrapés démiurgion, hapantón kyrion monon auton nomizusin einai.“ Ba už i keď rozmnožil sa počeť bohov, ešte i vtedy bol medzi nimi jeden najvyšší, z nehož všetci ostatní pošli. Tak kňaz Helmold († po 1170) píše o Polabských Slavénoch: Inter multiforma deorum numina — non diffitentur unum deum caeteris imperitantem: illum praepotentem coelestia tantum curare; hos vero, distributis officiis obsequentes, de sangvine ejus processisse, et unum quemque eo praestantiorem, quo proximiorem.[16] Ako vidno, popis to velikej Slavénskej rodiny, prenesený na jej bohov a bôžikov. Medzitym tomuto a takémuto ponímaniu božstva Odina úplne zodpovedajú i naše Slavénské mythologické povesti, ako je na pr. i tá o zlatovlasom[17] starcovi „dedovi vševedovi“.[15] Lib. III. c. 14.

[16] Helm. Chron. Slavor. I. 84.

[17] Pod zlatými vlasmi, zlatým perím a t. ď. v našich povesťach voždy rozumejú sa papršky slnca. Ded vševed je teda personifikáciou slnca a času. Viď úsčep 39.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.