Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 43. Vlastnosti Odinboha

Konečne ale jesú i toho stopy, že tie vlastnosti, ktoré dľa posledních úsčepov mal náš praboh Odin: mali aj odinbohovia čili prabohovia iných národov. Tak Adon Izraelitov už pred Abrámom slul, a v biblii často sluje všemohúcim, vševedúcim, vševidúcim a t. ď. stvoriteľom a udržovateľom sveta; podobné vlastnosti pripisujú sa prabohu Assýrie a Babylónie na mnohých, v rumoch drievných veľmiest menovaných dvúch krajín ponachodených a teprv najnovšie spravne poprečitovaných nápisoch; ba tieže vlastnosti pridávané nachodíme prabohu Dzeusovi, krom Homéra, i vo mnohých iných Gräckych autoroch, — tak u Hesioda: kronides hypsizygos = širokozraký, kronides evropa zevs = širokohľadiaci; Maximus Tyrius v 8, 10 hovorí, že Dzevs je mocnejší než čas a vek a každá nestála prirodzenosť; Aischyles tvrdí o ňom, že naplňuje svet a predsa ho presahuje, že je kráľom neskonalého veku; Terpandios spieval, že je všetkých vecí pôvodcom a riaditeľom; Sofokles, že je „vekom nestarnúci“; a vôbec nazývaný bol i Zevs lakedaimon t. j. všetko už vopred vediaci, veštiaci, teda vševedúci; — a podobné pochopy, ako už pripomenuto nachodíme aj u Rímanských spisovateľov o Jupiterovi;… nasledovne, keď iné národy takéto vlastnosti pripisovali svojmu odin-bohovi, čili prabohu sveta, a tento jejich praboh (Adon, Dzevs) jak rečne tak vecne identickým bol s odinbohom naších predkov: tie isté vlastnosti, ktoré mal praboh spomenutých plemien, nevyhnutne mať musel i odinboh Slavénskeho plemena, čo súpotomka spoločnej kedysi Hvalskej čeľade; — bol teda všemohúci ako stvoriteľ, vševidúci a vševedúci ako udržovateľ a riaditeľ, najdokonalejší ako darca svetla, najdobrotivejší ako darca rodivého tepla.

Človeku skutočne prichodí, akoby počúval hymnu drievných ctiteľov Odina, keď naslúcha hlasom terajšej piesni:

„My veríme v jednoh’ (odin) boha, Ktorýž stvoril nebo i zem, Ktorý sa nám za otca dal, Bychom jeho dietky boli. On chce nás tu všetkých živiť, Telo i dušu zachovať, Zlej príhody zavarovať, Nič zlého sa nám nemá stať; Lebo on sa o nás starie, On nás chráni opatruje, Všetko jestiť v jeho moci“.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.