Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 58. Očisťovanie mäsa zverov

Dokým človek nemal pochopu o čtnosti a hriechu, vierepodobne nielen že sa bál, ale i ctil jednotlivé, jemu nebezpečné opachy prasveta pre jích dravosť a lesť, a vtedy ešte nepochybne pokladal si to za najväčšie sčastie, dostať môcť jejich surové mäso za potravu, aby užitím tejto — dľa svojho predpokladania — i on zveľatil sa v tých istých výhodách života, totiž sily, dravosti, ktorými výhodami zver predčil človeka. No kadenáhle zabreskla v jeho duši Bohom vštepená iskra šlechetnejšej mysle a povedomia jeho ľudskej vznešenosti: istotne bolo mu i mäso divých zverov nečistým, ktoré bez sprznenia svojej ludskosti, čili bez spáchania hriechu, užiť nemohol. Poneváč avšak predsa ťažko mu bolo vtedy zaobísť sa bez tejto výdatnej potravy, celky prirodzene prišiel na myšlienku očisťovania tohože mäsa od hriechu.

A tu mu čo prstokaz slúžilo slnce, personifikácia to milovaného Odinboha. Človek totiž každý boží večer videl do vĺn mora skláňať sa ten najdokonalejší oheň (slnce), o ktorom veril, že to len preto činí, aby — ponoriac sa do vlahy — v jej objeme prečistil sa a zosilnel ku novému svieteniu a ohrievaniu pre druhý deň; o vlahe pak, dobrotivej mu obore mora, veril, že ona ponorením sa slnka do jej vĺn, nadobudla nového rodivého tepla, a tak ohňom, slnka tiež prečistená a posilnená bola vo svojom blahonosnom pôsobení na veškerú prírodu. Videl teda človek očisťovanie sa ohňa vodou, a očisťovanie sa vody ohňom. Dľa tohto vznešeného príkladu, myslel si, nutno i jemu očisťovať mäso divých zverov, aby ono zprostilo sa svojho vrodeného mu hriechu. I neužil teda zvieracieho mäsa, ktoré by nebol vymočil a umyl vo vode a neupiekol pri ohni; a jedine takéto mäso obetoval potom i svojmu dobrému Odinbohu. A tu je prvý nesmierny pokrok civilizácie človeka, keď on miesto surovej potravy požívať počal pečené a varené mäso, a síce vierepodobne už i náležite osolené. (Úsčep 54.) So surovosťou potravy ale nepochybne pomaly miznúť počala i surovosť mravov a rozširovať sa musela pravá ľudská ušlechtilosť.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.