Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 75. Tato — Svorboh

A tu sú prvé patrnejšie základy rozdeľovania úloh pri riadení osudov sveta medzi božstvami rozličnej prirodzenosti. Tato Helo panoval nad nebom, Mať Hela nad vlahou a zel-lôn Tur nad zemou; no tento poslední čim lepšie dozrieval čo muž, tym väčšmej rozširoval sa jeho, a zužoval sa Odinov okres pôsobenia pri riadení sveta. Naši predkovia totiž predstavovali si božskú rodinu nebies celky tak, ako jednu rodinu ľudí na zemi; — čim väčšmej ostarieva otec rodiny: tym väčšiu činnosť — a síce zo dňa na deň v širšom kruhu pôsobenia — vyviňovať musí najstarší syn, aby hospodárstvo škody neutrpelo. Asi takto bolo to i s Tatom Helom, ktorého — poneváč už nebol jediným bohom — pomaly prestali nazývať Odinom; ba v tom presvedčení, že časom jarému Turovi bude museť čo sletilý starec postúpiť i najvyššie panstvo nad slnkom, zavčasu postarali sa preň i o inú, božským skusenosťam starca primeranú úlohu žitia, sverivše mu panstvo nad firmamentom, čili nesčislným počtom nebeských žiarv, o ktorých pevne verili, že sú v úzkom súvise s osudami ľudí.

Firmament nazývali naši drievní predkovia vor-om (sansk. varuna; gräcky uranos) a s predložkou s: svor-om (XIX: 17), dľa čoho teraz už i Odina nazývať počali Tatom a bohom svoru, čili Bohsvorom a Svorbohom, a jeho ženu Devu Matou svoru alebo Svormatou, jejžto pozdnejší ctitelia potom i názov Svormatov (Savromatov, Sarmatov), ctitelia pak Svorboha názov Svorabov (Sôrabov, Serbov) prijali. Zo slova svor utvorené je i meno Babylonského boha Assura, dľa tohto pak i meno Egyptského boha Osyra.

Svorboh Helo teda — ač v tejto dobe nášho bájeslovia, ako náčelník božskej rodiny, ešte voždy rozhodný vliv mal na riadenie sveta — predsa pomaly počínal už byť špeciálnym bohom a Tatom svoru, a jako takémuto privlastňuje sa mu i vynalezenie istých, z hviezd na nebi sostavených znakov, ktorými značil si vraj na klenutine nebies osudy sveta a ľudí. Možno, že takto zanechať chcel pre svojho nástupcu závet, dľa nehož riadený chcel mať svet i potom ešte, keď by on už asnaď panovať prestal; a poneváč predpokladalo sa, že v tomto svojom závete, žiarvami nebies zaznačuje na klenutine i budúce osudy ľudí, zavčasu značne zapodievať sa počali boženíci Hvalskej čeľade s hvezdárstvom a menovite s astrologiou, ktorá potom nadmier rýchle rozviňovala sa u niektorých plemien, stanúc sa popredňou vedou národnej uky o svete a bohoch.

Domnievam sa, že boženíci Hvalskej čeľade z nebeských hviezd asi nasledovne tvoriť si mohli písmeny, ktoré vierepodobne čiarvami (čiarba, odtiaľ čarbať = písať) pomenovali. Súhvezdie (obrázok) na príklad predstavovali si spojené neviditelnými čiarkami, tak, že povstala z neho písmena (obrázok); súhvezdie (obrázok), podobne pospájané takýmito čiarkami, dalo jim písmenu (obrázok) a t. ď. a z týchto písmen, možno, že dľa istých pravidiel poskladaných, veštili už potom národu jeho budúce osudy.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.