Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 87. Krt, Čert, Apoll

Menám kriesiteľa Krieta a skrtiteľa Krta príbuzné sú početné slová v iných rečach, dcérach a vnučkách Hvalskej prareči. Tak na pr. Fenické Karth, odtiaľ i Karthago, ktoré mesto Feničania založili, Mel-kart, Nemecké hart, Herta, Gräcké kráteros, kratos t. j. víťazná sila, Latinské crudelis, creator, Litevské kúrti, Perské kerden tvoriť a t. ď.

Slovania zmäkčili časom k na č a tak povstal zo skrtiteľa Krta: črt, čort, čert odtial čierný, ako od kriesiteľa Krieta: krev, červený, čerstvý.

U Gräkov Kriet a Krt dostal mená Apoll, Apollon, Aplún; toto poslednie meno bolo — ako Platón svedčí — menovite v Thessálii užívaným, a upomína na slovo Oplan, Apoll pak na meno Opal. Možno, že sú nielen čo do významu, čili vecne, ale i rečne príbuznými; poneváč — práve tak ako Slavénom Krt — i Gräkom bol Apollon belbohom i černobohom, ochrancom i nivočiteľom zbožia, skotu, ľudí a vôbec prírody,… čo najlepšie dokazujú jeho nadmier rozličné priezvyská, na pr. loimios, erythibios; — thyraios, agyieys; — alexikakos, apotropaios, oylios, akestor, sótér, epikoyrios, paian (paión), akesios; — argeus, nomios, enargos, epargos, epimelios, poimnios, opaón, mélón; — lykoktonos (moriteľ zimy), lykeios (zimiboh); — ako nivočiteľ úrodám škodlivého hmyzu volal sa pornopisos a ipoktonos; ako odvracateľ neresti iatromantis, ako veštec (úsčep 82.) loxias a pythios (od pýtať sa, bitten, petere); ako usporiadateľ osudov moiragethés; ako ochranca novozaloženého prístrešia a domoviny (úsčep 81.) archegetés, domatités, oikistés, ktistés a t. ď.

Schválne som uviedol viacej rozličných, vlastnosti Apollona bližšie označujúcich epithetov, z čiastky abych ukázal, že jako u Slavénov Krt, práve tak u Gräkov Apollon bol nadmier obľúbeným a tak rečeno najpopulárnejším božstvom, z čiastky abych upozornil skúmateľov bájov, že Kriet a Apoll, trebas rôzné mená majú, zdajú sa byť predsa jednym a tym istým bohom kriesby a obehu slnka.

« predcházajúca kapitola    |    
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.