Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 70. Meno Devy

Keď raz Odinbohu privlastnená bola podoba človeka, pomaly síce, ale celky prirodzene nasledovať muselo i korollárium tohto smyselného predstavovania si prvého božestva, že totiž jeho plodivosť a rodivosť deje sa tiež ľudským spôsobom, nasledovne že i Odin musí mať svojej božskosti dôstojnú družku života, čo spolupôsobiacu mocnosť plodivosti prírody.

Túto novú uku svojich prvých národních mudrcov obecný ľud Hvalskej čelade vierepodobne tým ochotnejšie prijal, z čiastky, že mu učenie o medzičníctve Odinboha ťažko bolo k pochopeniu, z čiastky, že ňou určitý zástroj dostal sa k druhému nebeskému veletelesu, totiž liene čili lúne (XVIII: 7), ktorá, ač vlastne medzičníky splodenou dcérou Odina bola,[37] takto stala se vernou, manželkou a životo-súprahou plodivého Odinboha, čili spoludejúcou a spoludojčiacou, ženskou, teda Devou prírody.

A toto meno Odinovej dcéry a manželky zaiste i úplne zodpovedalo vtedajším pochopom o tejto druhej bohbe, čili božskej bytnosti; lebo meno Deva je, toho istého koreňa čo Odin (V: 1), — sú to teda vzájomne sa doplňujúce božstvá božieho deju čili tvorenia, a jako také sú ony blahodajnými prameňami plodivosti a rodivosti prírody. Menovite on bol bohom svetla, tepla, dňa: ona bohyňou vlahy, vody, nádeje; on dobrodajným diedom: ona dojkou (dodou, ďunďou) sveta; on skrze svoj nebeský oheň dejcom stvoriteľom divných diel sveta: ona dažďom a nadájajúcou devou týchto detí prírody.

I prabôh Parsov Adity mal za ženu bohyňu Aditi, o ktorej podobne udáva sa, že bola dcérou Dakšovou, t. j. dcérou pak manželskou čili Dadž- čili Dadi-boha, teda Odina; ba i o Trojánskej Heliene spieva Homér, že bola dcérou Dzin-a, čili Zeusa.[37] Viď Zendavesta; 10, 75, 5.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.