Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 80. Meno Krta

Druhým synom Odina a Devy bol Krt (XIX: 15). Dľa úsčepu 19, bodu 6, keď ku složenému ženskému prvku kr, pridá sa mužský prvok i: povstane i belbožeský složený koreň kri, peň kreť, vetvy okriať, kriatnuť, krsnúť, kresať (oheň), kriesiť a t. ď.

Ako z týchto z koreňa kri pošlých vetiev jasne vysvitá Kriet (Krt) čili Kries (Krs) bol belbohom času, čili bohom kriesenia života prírody a ľudí, a preto udržala sa posvätná pamiatka jeho blahodajného pôsobenia, takmer u všetkých plemien Slavian veľnároda. Ako už pripomenuto krěs značí v staroslavénčine solstitium, kresy u Slovincov Sväto-Vajanské ohne, kresiti se v srbčine: stkveť sa; ba v mestečku Krška, kde kedysi veľké Rímanské mesto Neviodunum stálo, vykopaný bol kameň s nápisom: Invicto deo Charto Neviodum; dôkaz to toho, že náš Kriet (Kriato, Krodo, Chrodo, Kršo) i od Rimanov ctený bol tam, kde títo v bližšom styku žili so Slaviany.

U Rusov menoval sa tento boh Chrs-om, a vyskytoval ešte i medzi bohami tretej doby, jíchžto modly velekniaho Vladimir bol dal postaviť v Kyjeve: „Peruna drěvjana… i Chorsa, Daždboga i Striboga i Semorgla i Mokoš.“ — Christoljubec pak píše: „Věrujušče v Peruna i v Chorsa i v Mokoš i v Sima.“

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.