Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 67. Sochy a bolvany

Zdáliž odinboh Helo bol jeho ctiteľmi už i vyobrazovaný, t. j. či jemu ku cti robené boly sochy alebo nie: nevedomo; len možným zdá sa mi byť, že poneváč už v tejto dobe bájeslovia, pripisovaná bola Odinovi podoba človeka, že už vtedy činené byť mohly prvé pokusy napodobnenia ho z dreva. Medzitým jestli dialo sa i dačo takéhoto, istotne to bolo len veľmi lichým pokusom vyobrazenia, a v najlepšom prípade: náhodou nalezený kus sukovitého dreva, kus skrpatelej ratolesti, abo kus vyschlého koreňa, ktorý tu i tu možno že svojou podobou ponášal sa trochu na človeka; ba asnaď záležať mohlo toto napodobňovanie i z opalovania klátikov abo hrubých koreňov, ktoré veci — ako známo — ešte i v poslednej dobe Slavénskeho bájeslovia považované boly za symboly bohov (menovite černobohov čili besov), na čo upomínať zdá sa medzi iným aj hádzanie opálených klátikov dňa 21. marca do vody, pri speve a tanci.

No ešte vierepodobnejším zdá sa mi byť, že ako na viacej stranách Slovenska nachodia sa jakoby zo zeme vyrostlé, na ľudské postavy sa ponášajúce skaly (Súlov, Prosiek, Vrátna a j.): tak mohla sa nachodiť i na svahoch a výbehoch vysokých hôr, na južnom pobreží Chvalinského mora, takáto skala, ktorá nápadne ponášala sa na podobu človeka a ktorú ľud asnaď za zemskú postavu nebeského Odinboha považoval; pak dajúc jej názov balv, bolv, bolvan (XVI: 5) jej sa koril a modlil. Na slovo balv upomínať zdá sa i meno Assyrského boha Baala, Fenického Baela a t. ď. (Prívesok an, an, padá do pozdejšieho veku, tak ako pri slovách kam-eň, krem-eň, pram-eň, plam-eň a t. ď.)

Vzťahom na sochy ešte poznamenávam, že slová suchý, sochor, socha, raz-socha zdajú sa byť príbuznými; čomu keby tak bolo, mali by sme aspoň akú takú narážku na najstaršie sochy Hvalskej čeľade.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.