Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 86. Skrtba a kriesba

S odvolaním sa na to, čo o černobožestve Odina v úsčepe 46. rečené bolo, o tomto predmete nakrátce ešte len toľko, že Krt dľa vyšeuvedeného ponímania jeho bytnosti, ako tmiboh uskrtil síce deň, — ale tam, kde jeho skrtba a krivdo-dejba už vrchovala (o polnoci), bol súčasne i zárodok čili nakriatnutie nového dňa, t. j. nového svetla a tepla; Krt ako zimiboh uskrtil leto, doniesol zimu a kruté mrazy, — ale tam, kde pod jeho ukrutnou, vtedy prevažnou mocou najväčšmej klesalo zomdleté slnce (dňa 21. dec.), bol zaroveň i zárodok čili vzkres novej sily slnka (dies natalis solis invicti), teda v jednom okamyhu svrchované krtenie a prvé vzkriesenie slnka, odkiaľ i meno tej doby: Krieteň čili Kraťún abo kratčún pochodí; — a krutý Krt uskrtil konečne i časný život človeka, — no okamyh jeho umrtia bol súčasne i okamyhom jeho vzkriesenia k novému životu v navi, kde sišiel sa nebohý (coelestis) vzkriesenec so svojimi milými, v tej zelenej vlasti večného dňa a leta, a žil tam s nimi v pokoji a v neskalenej večnej radosti.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.