Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 78. Týrač Tur

Dotyčne černobožeskej bytnosti boha Tura opäť len to platí, čo rečené bolo o bohu Odinovi v úsčepe 45, že totiž plemená Hvalskej čeľade, vedení duchom svojej reči, i o belbohu Turovi verili, že v istých dobách bere na seba podobu, a uväzuje sa v úlohu zlotca černoboha, aby karhal a káral nevďačných ľudí a trestal jejich hriechy. I tu teda opäť len to stojí, že súčasne so vznikom belbožeského koreňa tri (vetvy Tur, tvor, tvár, zver, ostríhať), zniknúť musel i černobožeský koreň try (vetvy otrava, treť, terať, Tras, strach, týrať, strihať, Strigôň, tryzniť a j.), ktorými označovaly sa černobožeské vlastnosti Tura, čo týrača prírody a ľudí.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.