Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 81. Pamiatky Krieta v povesťach

Krietovi, čo vládcovi času (srovn. Gräcké chronos) a buditeľovi života vôbec, pripisovaný bol — menovite v pozdejšej dobe — kriesivý vliv aj na mravnie záujmy človeka, rodiny, obce, národa. Keď si človek založil nové hospodárstvo, vybudoval nový byt: prvá modla, ktorá doň ponad priestol postavená bola, bola modla Krieta, aby blahý život kriesil v novom dome a poprial rodine dobrých časov; keď ale — v dobe lovectva a pastierstva — presťahovala sa rodina do druhého vidieku, aby tam zaujala nové polia: opäť hlavne vzývaný bol Kriet, aby blahý život kriesil a sčastlivých časov poprial rodine aj v novej domovine. A preto za to mám, že s menom Krieta istotne veľmi úzko súvisia i mená Krok a Krak, známé nám menovite z bájeslovných povestí Českých a Poľských; čo nad všetku pochybnosť dokazuje i sama reč, poneváč celky podobný vznik ako Krak od kreť, majú i slová mrak od mreť, prak od prať (biť), vrak od vreť, drak od drať, dreť, zrak od zreť a j., ba na to poukazovať zdajú sa i Slavénskymi letopiscami zaznačené dátky o osobnosťach Kroka a Kraka.

O českom Krokovi rozpráva Kosmas,[41] že mal tri dcéry, veštkyne; najmladšia Ľubiša, keď prevzala po otcovi vládu, rozsúdila dvoch bratov, vadiacich sa o isté priestory otcovho dedictva a potom vydala sa za Premysla „oráča“. Keď poslovia Ľubiše prišli k Premyslovi, aby zvestovali mu zámysel Ľubišinho sňatku, našli ho s dvoma voly orúceho novinu 12 krokov dlhú a širokú. Premysl keď počul vesť o sňatku, vrazil otku do zeme, i vyrástly z nej tri haluzy s lístím, z níchžto dve uschly, tretia zostala a bujne riastla.

O Poľskom Krakovi pak rozprávajú Kadlubek[42] a Boguchval;[43] že mal dvoch synov a jednu dcéru Vandu (XVIII: 17); synovia zabili ľútu saň, po ktorom víťazstve avšak mladší brat, tiež Krakom menovaný, zabil staršieho a pochvátil prestol. No nezaveľa na to zomrel, po ňom pak panovala pannenská Vanda. O jej ruku uchádzal sa Nemecký kráľ, avšak ona nechcela ho, a preto Nemec; válečne tiahnul proti nej. Vanda, soberúc svoju čaty, smele tiahla proti nemu; no zaľúbený Nemec poddal sa jej, reknúc: „Vládni vzduchom, zemou i vodou!“ a seba preklal mečom. Vanda — na vďak za toto veliké víťazstvo — sama dobrovoľne obetovala sa bohom, vrhnúc sa do Visly. Po jej smrti panoval vojvoda s dvanásty vladikámi.

Povesti tieto síce vierepodobne padajú už až do počiatkov tretej doby nášho bájeslovia, — no v nich zaiste verne zrkadlí sa božská povaha i drievného Krieta Hvalskej čeľade, čo boha času a kriesiteľa veškerého života na svete; lebo roľa 12 krokov veľká, ktorú Premysl (symbol času) oral, a tých 12 vladíkov, ktorí po Vande panovali, sotvy bude čo iné, ako dvanásť nebeských znamení čili tak zvaný zodiakus; Ľubiša čili Lada rozsúdila v Českej povesti dvoch bratov t. j. zimní a letní slnovrat, a v Poľskej povesti tí istí bratia zabili saň, čili zimu, na to mladší brat ubil staršieho (t. j. jaro zvíťazilo nad zimou) a pochvátil prestol (vrcholenie panstva slnca).[41] Kosmas, I. 9 — 16.

[42] Hist. Pol. I. ep. 1 — 10.

[43] Apud Sommersb. II, 21.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.