Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 68. Pohlavie Odinboha

So vznikom personifikácie Odina a stotožňovania ho so slnkom, neomylne pripisovaná mu bola i podoba človeka. Mysleli si teda ctitelia Odina, že slnko je viditelnou hlavou milovaného, v ostatních časťach neviditelného boha, ktorú on každé rano vytrčí z mora, aby ňou svetu svietil, ho zahrieval a tak plodivosť a rodivosť zeme napomáhal; večer pak opäť ponoril sa do mora, aby touto, jeho kúpelom posvatenou velevlahou, nielen osviežil sa po tuhých námahách, ale i potenciroval silu svojích ohnivých, svetlo a teplodajných paprškov.

Kadenáhle avšak prijatá bola uka, že odinboh Helo má ľudskú podobu, tu neomylne o nezaveľa vzniknúť musela i záhadná otázka, ohľadom pohlavia tejto ľudskej podoby, či je ona totiž mužskou a či ženskou; a tu vierepodobne opäť vzkriesené boly staré tradície Hvalskej čeľade o lemešníctve (Phallus Dienst), spolu s nimi ale nepochybne i mocné roztržky starešínov o vierouke, ktoré roztržky, možno, že časom staly sa tiež jednou príčinou posuvnutia sa istej časti Hvalskej čeľade na juh, a z tejto od pňa národa vtedy odčesnutej prvej vetvy, že časom pošly známe Semitické národy.

Ostatnie vetvy — tak domnievam sa — zostaly ešte i ďalej po hromade; a poneváč si neznaly vysvetliť cieľ plodivosti bez rodivosti, a možnosť rodivosti bez plodivosti; predstavovaly si Odinboha čo medzičníka čili štyru, v jednej osobe totiž raz s plodivým lemešom, druhý raz zase s rodivou trbou, a niekedy súčasne s obydvojim.

No nielen v tejto prvej, ale ešte i v poslednej dobe Slavénského bájeslovia, pozorovať možno veliký vliv lemešníctva na rozvoj bájeslovia a na z neho pošlé zvyky, hájilky (ceremonie) a sviatky. Medzi tieto popredne patrí stavanie brezových kôlov čili májov, po uplynutí jednoho týdňa po veleslavnosti Svätého Vajana. (Breza bola symbolom plodivosti.)

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.