Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 76. Mat — Myrbaba

Svormať Hela i ďalej podržala panstvo nad lunou, na zemi pak panstvo nad vlahou vôbec, menovite ale nad morom. Jej vlivu pripisovaný bol prítok a odtok mora, pravidlo krvotoku ženského lona, porosovanie zeme dažďom a rosou a t. ď.; a preto, jako dobrotivé slnce delilo čas na dobu dňa a noci, leta a zimy: tak lúna delila dni na týdne a mesiace; dovedna pak (slnce a lúna) delily čas i na roky. V staroindickom spise Nirukta aspoň výslovne stojí, že „mesiac je voždy novorodzeným zvestoňom dňov, ktorý prechádzajúc, prináša bohom príslušný podiel,“ t. j. obete.

Nasledovne lúna bola hlavním základom rozdelovania čili merania času, a preto nazývala sa vtedy aj Merou alebo Myr-bohbou (čili Myrbabou) času; pozdejšie pak, dľa tohto jej názvu meriačom alebo mesiacom (od myr, mera, merať), ktorému príbuzné sú Gräcké meiromai, meis (mesiac),[40] meirizo; Lat. metiri, mensura, mensis; Germ. messen, Maasz a t. ď.[40] Odyss. 14; 162.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.