Zlatý fond > Diela > Slovenské bájeslovie


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Slovenské bájeslovie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov


 

Úsčep 69. Kultúrné pomery

Neolitickým vekom nazýva sa ten odsek kamennej doby, v ktorej človek už i hlatiť (polirovať) znal svoje kamenné nástroje.

Nástroje tieto boly asi tie isté, ktoré pripomenuté sú v úsčepe 54, a tak teda jich opisovať netreba. Náradia však opäť rozmnožily sa dajednymi novými a síce predovšetkým hlatidlom, kameňom to ku hlateniu kamenných nástrojov upotrebovaným. Takéto hlatidlá našly sa z tejže doby aj v Evrópe, v Pressigny pri rieke Loire, a ešte dokonalejšie hlatidlo našlo sa v okolí Parízu.[36] Medzitým vierepodobné je, že keď raz mal človek skalu, k hlateniu svojej zbrane uspôsobenú, istotne mať musel už i dve ploché skaly k drveniu rozličných semiačok a hlavne zbožia; teda príručný mlyn k robeniu, pravda, z počiatku nebars nežnej múky, a tak i známosť chleba. No vzdor toho, tak myslím, že v tejto dobe ešte nebars zapodieval sa človek tretím stupňom kultúrného rozvoju, totiž roľníctvom; lež o voľačo menej zaneprázdňujúc sa prvým stupňom (lovectvom) — následkom skrotenia túra, kravy, koňa, kozy, ovce — pomaly pilnovať počínal druhý stupeň, totiž pastierstvo.

Z oboru rolníctva medzitým neomylne známé mu bolo už dorábanie konopí a lenu, pak pradenie vlákien a pletenie plátna; na to poukazuje i tá okolnosť, že slová konope (cannabis, Hanf) a len (Leine, linum, linteum) sú spoločné mnohým plemenám Hvalskej čeľade; nasledovne znať jich musely ony ešte pred svojím rozídením sa z Arménskej vysočiny. No dorábanie plátna istotne nedialo sa vtedy ešte tkaním (Weben od viť), lež tak ako plotov, pletením, pre a zapletaním, čo i samo slovo plátno dosť jasne dokazuje. A toto bolo najdrahocenejším výdobytkom valnejšieho rozvoju kultúry, tak, že plátno, dosť skoro na to, zastupovať počalo pri kupčení zástoj mädu, t. j. najdrievnejšieho surrogátu peňazí, tak, že kto kúpil dačo, nedal už za to mäd, lež plátno, ktoré menovite ku kupčeniu so vzdialenejšími plemenámi o veľa vhodnejšie bolo, nežli mäd v kupách uschovaný. A od tohto nového surrogátu paňazí, totiž plátna, pošly potom slová: platiť, plat, platnosť a j.

Z čiastky cieľom väčšej bezpečnosti, z čiastky k vôli výdatnejšieho provodzovania rybačky, staväla si Hvalská čeľaď teraz už početné chyže a byty, ktoré v melčinách môravi na kôloch stály, a preto menovaly sa ony kol-chyžami alebo koli-bami, súc úzkymi a dlhými lávkami (most, more, môrava XII: 21) spojené s kopninou pobrežia.

Takéto byty, hlatené nástroje, pak chlieb a plátno, výsledky to ľudských námah z tohto veku, veľmi značný obrat dať musely aj všedenním zaneprazdňovaniam človeka, lebo všetky tieto práce vyhľadávaly vtedy nesmiernu trpelivosť, pilnosť, vytvalosť, pozorlivosť, čo všetko valne prispelo ku vzdelávaniu ľudského ducha a ku šlechteniu jeho obyčajov a mravov.[36] Der vorgeschichtliche Mensch von Fried. Hellwald. 1874 str. 176.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.