Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Viera Marková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 23 | čitateľov |
Prirodzené je tuším, že národ, ktorý s takýmto zdarom rozviňoval sa na poli rukodelstva, ktorý žil v tak prajných pomeroch, aké boly na pobrežiach Chvalinského mora, a ktorý tak vznešenými vlastnosťami ducha nadaný bol, aké z neobyčajne krásneho a spravného ústroju jeho reči prebreskujú; nemohol zaostať ani vo svojom mravňom rozvitku, a zavčasu prijať musel isté, celou Hvalskou čeľaďou povšechne uznané pravidlá k rozdelovaniu mravnieho dobra a zla, nimiž ustálil v národe pochop čtnosti a hriechu.
Čtnosť, skrátený výraz slova čestnosť čili čistotnosť, pošiel od belbožského koreňa ksy (v gräčtine kosmos = poriadok[30] a ozdoba[31]), z nehož odvetvuje sa i čistý, Čech, česať a t. ď.; nasledovne pod čtnosťou predstavovala si Hvalská čeľaď hlavne čistotu duševnieho človeka. V čom ale vtedy táto čistota duše záležala, dá sa viac menej len negativne určiť, a síce z pochopu o protive čtnosti t. j. z pochopu hriechu.
Slovo hriech pochodí od pňa horeť (IX: 26; odtiaľ i gora = peklo, tak ako peccatum od piecť, pak hrúza, horký, horší a j.).
Hory t. j. vrchy lesami pokryté, boly vtedy peklom človeka (viď úsčep 34), lebo v ních zdržovaly sa nesmierné množstvá lútych, divých, dravých a lstivých zverov, ktoré ohrožovaly život, zdravie i majetok človeka.[32] Nasledovne za hriech najsamprv považovať musel človek tú dravosť, lesť, vzdor a sebectvo zverov, a tak tým viac považoval za hriech tieže zvieracie vlastnosti u rozumného, k obrazu Odina stvoreného človeka; alebo inými slovy: človek-zver bol mu hriešnym.
Keď teda besná divosť, dravosť, desná surová sila, vzdor, nevďak, nevera, zášť, sebectvo a závisť boly mu hriechom, celky prirodzené je, že mu ušlechtilá tichosť, láska k Bohu, rodičom a priateľom, vďačnosť, vernosť, pohostinstvo, pokora, obetivosť, šetrenie cudzieho majetku, uprimnosť a otvorenosť vo slovách i skutkoch, musely byť čnosťou.
[30] Viď Iliadu; 12, 225
[31] Viď Iliadu; 14, 187
[32] Ostatne možno, že k predstavovaniu si večne horiaceho ohňa v horách, v krajinách medzi Indukušom a Chvalinským morom ležiacich, prispeť mohly asnaď i priepasti kamenným olejom naplnené, ktorý vierepodobne bleskom hromu zapálený, behom mnohých tisícročí horel, vydávajúc desný plameň, hrozný kúr a usmrcujúci smrad.
– básnik, beletrista, publicista, politik, vedúca kultúrna a politická osobnosť memorandového matičného obdobia. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam