Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Martin Droppa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 13 | čitateľov |
Chceme upozorniť na posledné dvojčíslo časopisu Elán, venované celkom súčasnej talianskej kultúre. Nebýva síce zvykom referovať o jednotlivých číslach časopisu, no pri tomto čísle Elánu môžeme urobiť výnimku. Veď keby články, úvahy a básne tohto čísla boli umiestené nie v časopise, ale v knihe, predstavovali by obsiahly, vyše dvestostranový sborník veľkého významu v doterajších stykoch slovensko-talianskych. A o takomto sborníku písali by sa obšírne referáty, ba spomínal by sa v literárnej histórii ešte aj po rokoch. Nech nám je teda dovolené upozorniť na posledné talianske dvojčíslo Elánu aspoň v stručnom rozhlasovom referáte. Číslo vzniklo z dvojmesačnej študijnej cesty redaktora Elánu v Taliansku, takže články, ktoré prináša, boli získané nie náhodne, ale pri osobnom styku redaktora s ich autormi. Najefektnejšie, a úfajme sa i najplodnejšie, prejavil sa tento styk u Papiniho vo Florencii. Faksimile jeho pozdravu Slovensku a jeho mládeži prináša Elán na prvom mieste v rámci úvodnej causerie, v ktorej Smrek opisuje svoju návštevu u tohto geniálneho talianskeho mysliteľa. Nato nasledujú obšírne články talianskych autorov o talianskej poézii, románe, hudbe, divadle, o talianskom filme, maliarstve a sochárstve, o súčasnej talianskej architektúre, ako aj ukážky z tvorby moderných talianskych básnikov a novelistov. Články sú ilustrované veľmi bohatým výberom reprodukcií moderného talianskeho maliarstva, sochárstva a architektúry.
Redaktori našich literárnych a umeleckých časopisov vykonali by nesmierne mnoho pre obohatenie a rozšírenie nášho kultúrneho obzoru, keby nasledovali dobrý príklad Smrekov a sústavne prinášali z času na čas takéto čísla, venované umeniu a poézii národov európskych. Nemáme ani len panoramatického výhľadu na súčasnú literatúru nemeckú, na literatúry severské, na novodobé umenie maďarské, švajčiarske, francúzske atď.
(1942)
— slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam